İçeriğe atla

Cancun'daki çevre konferansından beklentiler az

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Aralık 2010, Pazar

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler

190 ülkeden delegeler Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı için w:Meksika’nın kıyı kenti Cancun’da toplandı. Geçen yıl Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılan toplantıda sera gazı salımına kısıtlama getirecek yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılamaması, çevreciler arasında hayal kırıklığı yaratmıştı. Cancun’daki toplantıdan beklentiler de bu nedenle düşük. Ancak yine de konferansa katılanlar karbondioksit salımını dünya çapında azaltacak bir anlaşmaya doğru kilit adımlar atılması yolunda ilerleme sağlanacağını umuyor.

İklim değişikliği konferansı, dünyanın en güzel beyaz kumlu plajlarına bakan otellerin konferans salonlarında yapılıyor.

Buraya deniz ve güneşten yararlanmak için gelen turistlerin çoğu Birleşmiş Milletler himayesinde yapılan konferansa ilgisiz.

Ancak yetkililer ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler Dünya’yı küresel ısınmanın vahim sonuçlarından kurtarmak için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Gelişme sağlanması olasılığı yüksek konulardan biri, orman katliamını durdurmayı amaçlaran ve kısaca REDD olarak bilinen program üzerinde anlaşmak.

Ormanlar, atmosferdeki karbondioksiti emdiği ve Dünya’yı soğuttuğu için son derece önemli.

Bu konuda anlaşma sağlanması için çaba sarfeden gruplar yoksul ülkelerdeki ormanların korunması amacıyla gelişmiş ülkelerden 38 milyar dolar toplamak için bir plan hazırlıyor.

Böyle bir planın şeffaflık ve etkinliğinin garanti altına alınması için uluslararası bir mekanizma oluşturulması gerekiyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nden Carole Saint-Laurent, Cancun’daki konferansta bu konuda bir anlaşma sağlanabileceğini söylüyor:

”Ana konularda zaten birçok anlaşmaya varılmış durumda. Tek yapılması gereken bunları bir karara bağlamak ve uygulamaya koymak.”

Carole Saint-Laurent, bu paranın yoksul ülkelere aktarımının güvenilir bir anlaşmayla mümkün olacağını söylüyor:

”Sorunun çözümünün en önemli parçası, para. Bu parayla çok güzel işler başarılabilir. Ancak para kötü kullanıldığı takdirde vahim sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle yoksul ülkelerde ne gibi faaliyetlere başlanacağı konusunda bir karara varmamız gerekiyor.”

Pakistanlı delege Syed Mahmut Nasır, ülkesinde yaşanan sel felaketinin insanları küresel ısınmaya karşı önlem alınması gerektiği konusunda ikna ettiğini söylüyor:

”Pakistan’daki sel felaketi çok büyük hasara neden oldu. Şimdi insanlar bu felaketin nedeninin küresel ısınmaya bağlı olduğunu görüyor.”

Nasır, ülkesinin orman katliamını önlemek amacıyla oluşturulan REDD programını desteklediğini, böylelikle kereste için ağaçları kesenlerin kar elde etmesinin önleneceğini söylüyor:

”Orman katliamını önlemeye yönelik REDD programı temelde piyasa bazlı olarak işleyecek. Örneğin Pakistan gibi bir ülkede bir ton karbon için ödeme yapılacak. Bu sürece toplumların da katılımı sağlanacak ve önceden onay alınacak.”

Konferans sadece yoğun toplantılardan ibaret değil.

Ev sahibi Meksika konferansa katılanlar için her gece çevre eğitimi odaklı çeşitli eğlence programları ve sosyal faaliyetler düzenliyor.

İklim Değişikliği Köyü’nde çocuklar için de çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Çocuklar iklim değişikliği konusunda bilinçlendirici faaliyetlerde bulunuyor.

Çevre uzmanları, çocukların da bu sürece katılımının önemli olduğu görüşünde. Çünkü tüm dünya bir araya gelip iklim değişikliğini önlemek için harekete geçmediği takdirde bunun bedelini çocuklar ödeyecek.

Kaynaklar