Domuz gribi yayılıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

26 Nisan 2009, Pazar

Domuz gribi

2009 yılı içinde H1N1 virüsünden etkilenen ülkelerin haritası.

Domuz gribi ile ilgili diğer haberleri görmek, değiştirmek veya başlatmak için, Domuz gribi Portalına gidin.
Domuz gribi ile ilgili diğer haberler
2009 yılı içinde H1N1 virüsünden etkilenen ülkelerin haritası. ██ kesinleşmiş ölüm ve enfeksiyon vakaları██ kesinleşmiş enfeksiyon vakaları██ kesin olmayan enfeksiyon vakaları Durum sürekli değişiklik gösterdiği için harita çok sık olarak değiştirilebilir.
Rapor edilen vaka sayılarına göre ülkeler██ +500 vaka██ +50 vaka██ +5 vaka██ +1 vaka

13 Nisan'da Meksika'da başlayan domuz gribi salgını yayılıyor. Şu ana kadar 100'den fazla kişi bu teşhisle yaşamını yitirdi. 1300'den fazla kişi ise halen gözetim altında tutuluyor. Meksikada askerler halka ameliyat maskeleri dağıtıyor.

Amerika Birleşik Devletleri , Japonya , Fransa ve Yeni Zellanda'da hastalığın belirtileri görüldü, ancak şu ana kadar resmi bir bulguya rastlanmadı. Amerikada ise 11 kişi tedavi altına alındı. İngiltere , İspanya, Fransa ve Meksika'dan dönen yolcular ve pilotlardan gözetim altında tutulanlarda hastalığın bulunmadığı açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) domuz gribini "uluslararası acil durum" ilan etti.

Domuz gribi, solunum yoluyla insandan insana bulaşabiliyor. Domuzlardan insana solunum yoluyla geçen hastalık, domuz eti yemekle bulaşmıyor. Hastalığın tedavisi için domuzlara uygulanan bir aşı var ancak, insanlar için henüz bir aşı yok.

Kaynaklar