Meksika PEMEX petrol arama şirketinde patlama: 25 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

1 Şubat 2013, Cuma

Meksika'nın dünya üzerindeki konumu
Meksika'nın dünya üzerindeki konumu

Meksika'nın başkenti Meksiko'da bulunan, devlete ait PEMEX isimli petrol arama şirketinin yönetim binasında patlama meydana geldi. 54 katlı ve 214 metre uzunluğundaki binada yaklaşık olarak 3.500 kişinin çalıştığı, patlamanın nedeninin henüz belirlenememesine rağmen, bodrum katında meydana geldiği öğrenildi. Patlama neticesinde şu anda 25 ölü ve 101 yaralının bulunduğu, patlama sonrasında kurtarma çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.


Patlamadan önceki gün içerisinde binanın elektriklerinin kesilmiş olması nedeniyle, yetkililerin bodrum katında yaşanan mekanik bir arıza olasılığı olduğundan bahsediyorlar. Ancak patlama ile ilgili kesin ve net bilgiler yapılacak çalışmaların ardından tespit edilecek. Binanın üç katında büyük hasar olduğu, iki katta ise büyük göçükler oluştuğu belirtiliyor. Ülkede herkes olayın şokunu yaşarken, İçişleri bakanı ölü sayısının artabileceğini belirtti. Kaza ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

1938 yılında kurulan PEMEX şirketi Meksika devletine ait ve yaklaşık olarak 150.000 çalışanı bulunuyor. Şirket 2011 yılında günde 2,5 milyon varil ham petrol üretiyordu. Patlama ise şirkete ait yönetim binasında meydana geldi.

Meksika devlet başkanı Enrique Peña Nieto ise basına yaptığı açıklamalarda henüz patlamanın nedeninin tespit edilemediğini söyledi. 2012 yılı Eylül ayında yine PEMEX şirketine ait Meksika'nın kuzeyinde bulunan doğalgaz tesisinde meydana gelen patlama neticesinde 30 kişi ölmüştü.


Kaynaklar