Parkinson tedavisi için yeni araştırmalar yapılıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Ocak 2011, Cumartesi

Parkinson hastalığına çare bulmak amacıyla yapılan yeni bir araştırma, hastalardaki biyolojik izlere dayanarak hastalığın belirtileri başlamadan önce tedavi edilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Araştırmanın en büyük destekçisi, genç yaşta bu hastalığa yakalanan aktör Michael J. Fox. Fox, Parkinson’a çare bulunması için 40 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı.

Parkinson’un şu anki klinik teşhisi gözle görülür titreme ve kasların sertleşmesi olarak bilinir. Ancak araştırmacılar daha kapsamlı bir tanı gerektiği konusunda görüş birliği içinde. Georgetown Üniversitesi Hastanesi’nden Doktor Fernando Pagan, Ulusal Parkinson Vakfı’nın da başkanı. Pagan, “Sadece 1817’den beri bilinen motor semptomları değil, gözle görülmeyen semptomları da anlamaya çalışıyoruz,” diyor.

Doktor Pagan ve diğer araştırmacılar çevresel ve genetik faktörlerin teşhis ve tedavi için ip ucu verebileceği görüşünde. Araştırmacılar birçok Parkinson hastasında bulunan bir biyolojik iz ya da gen arıyor. Dr. Pagan şöyle konuşuyor: “Bulduğumuz en önemli gen LRKK2 geni. Bu geni çözebilirsek bir tedavi yöntemi bulmamız mümkün olabilir.

Doktor Pagan,Kuzey Afrika ve Arap ülkelerinden Parkinson hastalarının yaklaşık yüzde 40’ında bu genin bulunduğunu söylüyor. Aynı gen musevi kökenli hastaların yüzde 14’ünde de var. Doktor Pagan LRKK2 geninin erken teşhiste işe yarayabileceğini, ancak bunun tam bir tedavi anlamına gelmediğini söylüyor. Çünkü Parkinson hastalığının birçok çeşidi var.

Şu anda doktorların yapabileceği tek şey sürekli kötüleşen semptomları tedavi etmek. Tedavi yöntemleriyle ilgili bir çok klinik deney gerçekleştiren Doktor Pagan, “Tüm deneyler tedavinin, hiç tedavi uygulanmamasından daha iyi olduğunu gösterdi. Erken tedaviye başlayan hastalarda hastalığın ilerlemesi yavaş oluyor. Parkinson’u erken tedavi etmeye başlamak hastalığın şiddetini azaltıyor,” diye konuşuyor.

Araştırmacılara göre, Parkinson hastalığı Alzheimer’den sonra ikinci en yaygın dejeneratif nörolojik hastalık. Dünyada yaklaşık 10 milyon Parkinson hastası bulunuyor.

Kaynaklar