İçeriğe atla

Margaret Thatcher 87 yaşında hayatını kaybetti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Nisan 2013, Pazartesi

Margaret Thatcher 1979–1990 Birleşik Krallık Başbakanı olarak görev yaptı.
Resim: Beyaz Saray.

'Demir Leydi' lakaplı eski Birleşik Krallık Başbakanı Margaret Thatcher geçirdiği felç sonucu 87 yaşında hayatını kaybetti. Barones Thatcher Avrupa tarihinin ilk kadın başbakanıydı ve 1979–1990 yılları arasında görev yapmıştı.


Ailesinin sözcüsü Lord Tim Bell "Mark ve Carol Thatcher anneleri Barones Thatcher'ın bu sabah geçirdiği felcin ardından 'huzurlu bir biçimde' yaşamını yitirdiğini büyük bir üzüntüyle duyurmuştur" dedi. İngiltere'nin ilk kadın başbakanı olan Thatcher 1925 yılında Margaret Roberts adıyla bir bakkalın kızı olarak doğdu. 1951 yılında işadamı Denis Thatcher ile evlendi. 1959'da siyesete atılan Thatcher, 1979'da Muhafazakâr Parti'nin lideri olarak başbakan oldu. Üç dönem üst üste seçim kazanan Thatcher, 1990 yılına kadar görevde kaldı ve tarihe geçti. Partisinden gördüğü desteği kaybeden Thatcher istifasının ardından 1992'ye kadar Lordlar Kamarası'nda bulunmaya devam etti.


Thatcher başbakanlığı süresince uyguladığı katı politikalar nedeniyle çoğu kez eleştirilere maruz kalmıştır. Ülkesini 'Avrupa'nın Hasta Adamı' olmaktan kurtarmak için özelleştirmelere, bütçe kesintilerine ve sendikal hakları sınırlandırmaya başvurmuştur. 1982 yılında Arjantin'e karşı giriştiği Falkland Savaşı'nda kazandığı zafer, 1983 genel seçimlerinden ezici bir üstünlükle ayrılmasını sağladı.


Avrupa Topluluğu'nun sadece serbest ticaret ve rekabet ile ilgili olmasını savunan Thatcher, Brüksel bürokrasisini Londra hükümeti için tehdit olarak görüyordu. Partisi içindeki Avrupa konusundaki anlaşmazlıklar Thatcher'ı istifa sürecine götüren nedenlerin başında geliyordu.

Kaynaklar