İçeriğe atla

Oscar töreninde annelerin gecesi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Şubat 2011, Pazartesi

Dosya:Academy Awards 1988.jpg

83. Geleneksel Akademi Ödülleri nam-ı diğer Oscar Töreni seromonisi dün gece Kaliforniya Hollywood'daki Kodak Tiyatrosunda yapıldı. Dünyanın en iyi bilinen sinema ödüllerinden Akademi Ödülleri yılda bir kez genellikle Şubat ayında yapılıyor.

Bu sene seromoni ABD'de ABC televizyonundan naklen yayınlandı. Türkiye'de ise NTV ve Cnbc-e televizyon kanallarından canlı olarak Türk yorumcular eşliğinde yayınlandı. Gecenin sunuculuğunu ise James Franco ve Anne Hathaway üstlendi. Bu onların ikisi içinde bir ilkti. Franco'nun ise aynı zamanda gecede bir oscar adaylığı da vardı.

Gecede iki genç sunucuda annelerine seslenip onları da şovun içine çektiler. Zoraki Kral filminin yönetmeni Tom Hooper, bu filmin projesini kendisine getiren annesine teşekkürlerini sundu. Ve annesinin "Zoraki Kral" filminin senaryosunu ona nasıl getirdiğinden bahsetti. Annesi telefonda ona "Senin yeni filmini buldum" demişti.

Gecede, Colin Firth geçen sene alamadığı oscar ödülüne kavuştu. Natalie Portman karnındaki çocuğuyla birlikte oscarını aldı. En iyi belgesel ödülünü alan Charles Ferguson yolsuzluklar hakkında kimsenin birşey yapmadığına dem vurdu. Ve günümüz teknolojisi ile Bob Hope, Billy Crystal'ın sunumuyla, özel efektler ödülü için sunuculuk yaptı.

İşte ödül kazanan isimlerden bazıları:

  • En iyi film ödülü; "Zoraki Kral" filmiyle Iain Canning, Emile Sherman, Gareth Unwin
  • En iyi aktör ödülü; "Zoraki Kral" filmiyle Colin Firth
  • En iyi aktris ödülü; "Black Swan" filmiyle Natalie Portman
  • En iyi yardımcı aktör ödülü; "Dövüşçü" filmiyle Christian Bale
  • En iyi yardımcı aktris ödülü; "Dövüşçü" filmi ile Melissa Leo
  • En iyi yönetmen ödülü; "Zoraki Kral" filmi ile Tom Hooper

Kaynaklar