Norveç'teki gibi katliam yapacaktı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Aralık 2011, Cuma

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de Topkapı Sarayı'nda yaşanan saldırıya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. Yeni ortaya çıkan cep telefonu görüntülerinde saldırgan Samir Salem Ali Elmadhavri'nin İngilizce "Burada Norveç'teki gibi bir katliam yapacağım" dediği duyuluyor. Norveç'te aşırı sağcı Anders Behring Breivik'ın çocuk kampına yaptığı Norveç saldırıları sonucu birçok insan hayatını kaybetmişti.

Bir turist tarafından çekilen görüntülerde, Topkapı saldırganının saldırıyı yaptığı esnasında Topkapı Sarayı'nın karakol komutanının tesadüfen askerlerine eğitim verdiği ve bu esnada saldırganın yüzlerce turistin bulunduğu bölüme girişini önlendiği ortaya çıktı. Jandarma'nın yaptığı ateş sonucunda ne içeri ne dışarı çıkabilen saldırgan köşeye sıkıştırıldı. Bundan 45 dakika sonra Özel Harekat timlerinin bölgeye gelmesi ile saldırgan öldürüldü.

Komutan Levent Torğut kendine ağacı siper ederek, saldırganı sarayın Bab-ı Humayun kapısına sıkıştırarak oyaladı. Bir süre sonra mermisi biten komutan saldırganı oyalamaya devam etti. Ve daha sonra bölgeye gelen Özel Timler komutana uzaktan şarjör atarak yardımda bulundu. Tüm gün boyunca olayla ilgili savcılığa ifade veren komutan olayla ilgili şöyle konuştu: "Görevimizi yaptık. Saldırgan katliama doğru gidiyordu".

İlgili haberler

Kaynaklar