İçeriğe atla

Norveç'te iki saldırıda 92 kişi öldü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Temmuz 2011, Cuma Güncelleme 23 Temmuz 2011

Patlamanın ardından Oslo şehir merkezi

Norveç'in başkenti Oslo'da öğleden sonra meydana gelen bir bombalı saldırıda yedi kişi hayatını kaybetti, 11'i ağır 15 kişi yaralandı. Bundan iki saat sonra Utøya adasında meydana gelen bir silahlı saldırıda ise 85 kişi öldü. Hükümet olayların birbiriyle bağlantılı olduğunu ve bunların terörist bir eylem olduğunu açıkladı.

Oslo'da yerel saatle 15:26'da meydana gelen bombalı saldırıda başbakanlık binası da büyük hasar gördü. Yedi kişinin öldüğü, 11'i ağır en az 15 kişinin yaralandığı saldırı sonrası görgü tanıkları caddede kanlarla kaplı insanların yattığını, bölgedeki camların kırıldığı bildirdi. Patlamanın ardından şehir merkezi boşaltıldı ve şüpheli bir paketin bulunmasının ardından tren seferleri durduruldu. Polisin Oslo Havalimanı'na giden yollarda kontrol yaptığı da bildirildi. Halkın sokağa çıkmaması istendi. Bir bakan, cuma günü öğleden sonra olması nedeniyle bölgedeki binalarda daha az kişinin bulunduğunu ve bunun ölü sayısını azalttığını söyledi.

Bundan yaklaşık iki saat sonra, Oslo'nun 40 km kuzeybatısındaki Utøya adasında meydana gelen bir silahlı saldırıda bir saldırganın gençlerin üzerine ateş açtı. Saldırıda çoğu 15-16 yaşlarındaki gençler olmak üzere 84 kişinin öldüğü bildiriliyor. Anders Behring Breivik adlı aşırı sağcı Hıristiyan bir kişinin gözaltına alındığı, bu kişinin Oslo'daki patlamayla da ilgisi olduğu bildirildi. Patlamanın ardından bazı gençlerin adadan kıyıya yüzerek kaçmaya çalıştığı belirtiliyor. Başbakan Jens Stoltenberg'in de 23 Temmuz günü kampı ziyaret edeceği biliniyordu.

Saldırılardan sonra Norveç kronunda da düşme kaydedildi. Norveç'taki altın fiyatları ise büyük bir oranda arttı.

Kaynaklar