Nexus One yayınlandı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Ocak 2010, Salı

Nexus One

Google'ın yeni nesil akıllı telefonu "Nexus One" ABD Mountain View'da yapılan Android basın konferansında tanıtıldı. Cihazın özellikleri daha önceden basına sızan özelliklerle hemen hemen aynı. Telefon 1Ghz Snapdragon işlemcisi, 800x480 boyutlarında 3.7 inçlik kapasitif dokunmatik Amoled ekranı ve Android 2.1 güncellemesiyle satışa sunuldu. Telefon ABD'de 5 Ocak 2010'dan itibaren google.com/phone adresinden sipariş edilebiliyor. Avrupa'da ise 2010'un birinci çeyreğinde Vodafone aracılığıyla satışa sunulacak. Google, Amerika ve Avrupa pazarı dışında 3 ülkede daha satışa sunmayı planlıyor. Telefon'un üreticisi HTC, ancak satış Google tarafından yapılacak.

Telefon, ABD için kontratsız 530 $, ya da kontratlı olarak 179 $'a satın alınabilecek. Satılan telefonlarda kilit olmayacak. Avrupada satışa sunulacak telefonlar Vodafone aracılığıyla satılacağı için kilitli olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Telefon SIM kartı olmadan da Wi-Fi ile kullanılabilecek.

Konferansta açıklanan bir diğer haber ise, Android 2.1'in yakında diğer modeller için de yayınlanacağı oldu. Eclair adını taşıyan yeni android sürümü hareketli ekran koruyucu, sadeleştirilmiş ana ekran gibi yenilikler içeriyor.

Kaynaklar