Microsoft yeni tabletini tanıttı: Surface

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

26 Haziran 2012, Salı


Surface'in logosu
Surface'in logosu

Microsoft, Apple’ın iPad’ine rakip olmasını planladığı yeni tabletini tanıttı. "Surface" adını taşıyan tablet standart olarak sunduğu manyetik kapağı ve fiziki klavyesi ile iPad’in başı çektiği tablet piyasasında başarı arayacak.

Microsoft’un icra kurulu başkanı Steve Ballmer’ın tanıttığı Surface, 10.6 inçlik bir ekrana sahip. Üzerinde dahili standı bulunan Surface’in, manyetik özelliğe sahip kılıfı aynı zamanda dokunmatik bir klavye özelliği de taşıyor.

Surface, Windows RT ve Windows 8 Pro işletim sistemleriyle geliyor. Bu da en temel anlamda Surface’in, sadece internette gezinmek ya da film izlemek için değil Microsoft Word ve Microsoft Excel gibi iş odaklı yazılımlar için de kullanılabileceği anlamına geliyor.

Surface, USB 3.0 desteğiyle piyasaya sürülüyor. Windows 8 Pro’lu modelinde ise ayrıca microSDXC ve Mini DisplayPort göze çarpıyor.

Microsoft tabletin donanım kısmının hangi üreticiler tarafından imal edileceğini açıklamadı. Surface’in piyasaya ne zaman sürüleceği de henüz belli değil. Ancak Microsoft’un Windows 8’i bekleyeceği ve tableti de bu yılın ikinci yarısından sonra, muhtemelen Ekim 2012'de piyasaya süreceği düşünülüyor.

Surface’in renkli kapak ve klavye özellikleri, işletim sistemi ve dahili standıyla iPad’in tahtını sarsıp sarsamayacağını ise zaman gösterecek.


Dış bağlantılar

Kaynaklar