Michelle Obama'yla Wal-Mart sağlık için elele

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Ocak 2011, Salı

ABD First Lady'si Michelle Obama ve Wal-Mart mağazalar zinciri Amerika’da üretilen gıdaların besin değerinin arttırılmasına ve kaliteli gıdaların milyonlarca Amerikalı için daha ucuz hale getirilmesini amaçlayan bir kampanya başlattı. Kampanya, First Lady’nin çocukların daha sağlıklı gıdalar tüketmesini sağlama çalışmalarının bir parçası.

Dünyanın en büyük perakende mağazalar zinciri Wal-Mart 2015 yılına kadar gıdaların şeker ve tuz miktarını azaltacak, meyve ve sebze fiyatlarını düşürecek ve daha sağlıklı gıda ürünleri satacak.

Andrea Thomas Wal-Mart’ın başkan yardımcılarından:

”Wal-Mart olarak hiçbir müşterimizin, daha doğrusu hiçbir Amerikalı’nın ailesi için ucuz olanla sağlıklı olan arasında bir seçim yapmak zorunda kalmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

Gıda üreticileri Kraft Foods ve PepsiCo geçen yıl ürünlerinde tuz oranını azaltacaklarını açıklamıştı.

Amerika’nın en büyük meyve-sebze satıcısı Wal-Mart, gıda şirketlerinin bazı uygulamalarını değiştirmede büyük etki sahibi.

Kampanya, Michelle Obama’nın çocuklarda obezite oranını düşürme çabalarının bir parçası.

First Lady, düzenlediği basın toplantısında, Wal-Mart’ın attığı adımı büyük bir zafer olarak niteledi:

”Çocukların her gün tükettiği bu ürünlerin şeker, tuz ve yağ miktarını azaltmak büyük fark yaratacak. Sağlıklı seçenekler ucuzlayınca çocukların yedikleri her öğün daha sağlıklı olacak. Kahvaltıda meyve, öğle yemeğinde buğday ekmeği, akşam yemeğindeyse sebze yiyebilecekler.”

Michelle Obama’ya göre her hafta 140 milyon kişinin alışveriş yaptığı Wal-Mart’ın başlattığı kampanyanın gıda pazarını değiştirme gücü var:

”Beni sadece tek bir firmanın çocuklarımızın sağlığı için attığı bu adım umutlandırmıyor. Ülke olarak başarabileceklerimiz de beni umutlandırıyor. Daha da önemlisi anne babalar ve bireyler olarak yapabileceklerimizden umutluyum.”

Wal-Mart’a mal satan bir şirketin yönetim kurulu üyeliğini yapan Michelle Obama 2007 yılında görevinden istifa etmişti. Michelle Obama, bu kararı, seçim kampanyası sırasında Başkan Obama’nın, elemanlarına düşük ücret verdiği için Wal-Mart mağazalarından alışveriş yapmayacağını açıklamasından sonra almıştı.

Kaynaklar