İçeriğe atla

Markasız sigaralar mı geliyor?

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Haziran 2011, Pazartesi

Avustralya hükümeti sigara paketleri üzerindeki logo ve marka kullanımını yasaklamak istiyor. Bu istek hükümetle ile dünyanın en büyük sigara üreticisi Philip Morris'i karşı karşıya getirdi. Şirket eğer hükümet ile bir arayol bulunamazsa, bu uygulama ile uğrayacağı zarar için tazminat davası açmaya hazırlanıyor. Avusturalya Başbakanı Julia Gillard ise bu konuda geri adım atmayacaklarını sert bir dille belirtti.

Philip Morris şirketi, hükümet ile anlaşmaya varabilmek için 3 aylık zorunlu bir zaman tanınması için hukuki bir bildirimde bulundu. Büyük sigara şirketlerinden bir diğeri, British American Tobacco uygulanmak istenen yasanın uluslararası tescilli marka ve fikri mülkiyet yasalarına zıt olduğunu belirtti.

Gillard ise 2012'nin Ocak ayında uygulamaya sokmak istedikleri yasa konusunda geri adım atmayacaklarını şu sözlerle belirtti.

"İster siyasi nitelikli taktikler olsun, ister topluma yönelik halkla ilişkiler taktikleri veya yasal taktikler, sigara devlerinin izlediği yöntemler bizi yıldırmayacak."

Kaynaklar