İçeriğe atla

Kurtlar Vadisi Filistin filminin Almanya'da gösterilmesine izin verilmedi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Ocak 2011, Salı

İsrail askerlerinin 9 Türk'ü öldürdüğü Mavi Marmara baskınının konu edildiği "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin Almanya'da gösterilmesine izin verilmedi.

Almanya'da "Kurtlar Vadisi Filistin" filminin sinemalarda önümüzdeki Perşembe günü gösterime girmesinin planlanmasıyla başlayan tartışmalar, Alman Sansür Kurulu FSK'nın filmin gösterimine izin vermemesiyle sonuçlandı. Geride kalan günlerde filmi antisemitist ve İsrail düşmanı" olarak niteleyen çok sayıda siyasetçi ve Yahudi derneklerinin temsilcisi, filmin Almanya'da yasaklanmasını ya da en azından 18 yaş sınırı getirilmesini talep etmişlerdi.

Filmin gösterime girmesi planlanan 27 Ocak tarihi de ayrı bir tepki konusu oldu. Zira 27 Ocak tarihinde Almanya'da "Soykırım Anma Günü", 1996 yılından bu yana bu tarihte, Nazi döneminde katledilen 6 milyon Yahudiyi anmak için çeşitli etkinlikler ve törenler düzenleniyor. Filimin dağıtımcısı firma ise, "Kurtlar Vadisi Filistin"in gösterimi için 27 Ocak tarihinin kasıtlı olarak seçilmediğini, daha önce Kasım ayında gösterime girmesinin planlandığı, ancak yetişmemesi nedeniyle tüm dünyada bu tarihte sinemalara geleceğini açıklamıştı.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oluşturulan Alman Sansür Kurulu FSK, Alman sinemalarında antisemitik propoganda yapılmasını engellemeyi amaçlıyor. Filmin Alman Sansür Kurulu tarafından gösterilmesine izin verilmemesine, Federal Meclis'teki Alman-İsrail Parlamenterler Çalışma Grubu ve çeşitli derneklerin ortak başvurusunun neden olduğu tahmin ediliyor.

Hıristiyan Demokrat Parti Dış Politika Sözcüsü Philipp Missfelder, filmin Almanya'da gösterilmesine karşı çıkarak, gösteriminin Nazi kurbanlarına karşı sorumsuzluk olacağını iddia etti. Sosyal Demokrat Parti SPD'de de filmin İsrail karşıtı ve antisemitist duyguları alevlendirdiğini ileri sürerek gösterimine karşı çıktı. Berlin Antisemitizme Karşı İnisyatifi Sözcüsü Aycan Demirel’de, filmin 27 Ocak`ta gösterilmesinin planlanmasını yanlış şeklinde niteliyor ve bu yüzden alınan kararın doğrulunu savunuyor.

Bu arada filimin dağıtımını üstlenen firma yasağa karşı hukuksal tüm yolları deneyeceklerini açıkladı. "Kurtlar Vadisi-Filistin" filminin 100 ayrı sinemada gösterime girmesi planlanıyordu. 2006`da vizyona giren "Kurtlar Vadisi Irak" filmi de ülkede benzer tepkilere maruz kalmış, "İsrail karşıtı ve şiddet yanlısı" suçlamaları nedeniyle gösterime girdikten iki hafta sonra büyük sinema salonlarından kaldırılmıştı. Filmin buna rağmen ülkede 300 bin kişi tarafından izlenmesi endişeleri ve konuyla ilgili tartışmaları daha da arttırmıştı.

Kaynaklar