Kategori tartışma:Terörizm

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikihaber, özgür haber kaynağı!

bu kategori altındaki haberlerin bir kısmının terörizm kapsamına alınmasının yanlışlığı bir yana, türkiye'deki olaylara mutlaka 'terörizm', 'terörist' tanımları ile yaklaşılır, neredeyse her satırda kullanılması ihmal edilmezken, diğerlerinde 'saldırı' denmekle yetinilmiş. viki projeleri tarafsızdır, öyle olmalıdır, değil mi? --Kibele 08:39, 10 Ağustos 2011 (UTC)

Bahsettiğiniz haberleri buraya veya tartışma sayfalarına not düşerseniz düzeltelim hemen. Teşekkürler bilgilendirme için. Duke ϡ»» ileti ^^ 22:13, 10 Ağustos 2011 (UTC)
Tabii arşivlenmediyse. Arşivlenmiş haberler üzerinde maalesef değişiklik yapamayız, yapmamalıyız. (Bakınız: Vikihaber:Arşivleme politikası) --Reality 18:40, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Küçük, kelime bazında değişiklikler olabilir; ama büyük çaplı değişiklikler olamaz. --82 ~ 145 18:42, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Haklısın ancak Kibele'nin istediği değişiklikler küçük değil baya haberin durumunu değiştirecek değişiklikler. Şurda arşivlenmiş haberde maalesef büyük değişiklikler yapıldı. Umarım geri alınır.--Reality 18:44, 11 Ağustos 2011 (UTC)
Evet, bilgi kutusu gibi değişikliklerin büyük çaplı olduğunu düşünüyorum. --82 ~ 145 19:21, 11 Ağustos 2011 (UTC)

arşivlenmiş haber üzerinde oynanmaması gibi teknik bir politika mı, taraflılık ve yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek gibi temel bir ilke mi.. hangisini tercih ediyoruz? --ki bl 19:34, 11 Ağustos 2011 (UTC)

Yanlış bilgilendirmeyi düzeltmek için de olsa arşivlenmiş haberlere müdahale edemiyoruz. Arşivlenme olayın o zaman nasıl yansıdığını göstermek, o günkü halini korumak için var olan bir uygulamadır. Bu Vikihaber'de temel bir uygulamadır, haber o zaman nasıl yazılmışsa odur, mesela sonradan politikalarda veya uygulanışta bir değişiklik olursa birkaç yıl önceki haberlerde büyük değişiklikler yapamayız. Maalesef yazım gibi küçük hatalar haricinde arşivlenmiş haberlerde değişikliğe izin verilmiyor; ama yapılacak olan sadece birkaç "terörist" sözcüğünü "saldırgan" yapmaksa sorun olmadığını düşünüyorum. --82 ~ 145 21:08, 11 Ağustos 2011 (UTC)
  • Ben onda da sorun görüyorum. Çünkü haber yazıldığında (haberi yazan benim) basından gördüğüm ifadeler terörist yönündeydi. Ancak 2 hafta sonra saldırgan, eylemci olarak değiştirildi. Kibele'nin sorduğu soru yanlış. İkisini de tercih ediyoruz. Taraflı olduğu düşünülüyorsa bu haber arşivlenmeden belirtilmeliydi. Haberin üzerinden 2 yıl geçmiş biz üzerinde yapılacak değişiklikleri konuşuyoruz. Kusura bakmayız ama eğer kapsamlı bir değişiklik yapılırsa bu politikaları ihlalden başka birşey olmaz. O gün itibariyle o haber taraflı değildi. Ancak bugün taraflı olması haberin üzerinde değişiklik yapılacağı anlamına gelmez. Size politikanın ilgi maddesini aynen kopyalıyorum.

Bir haber koruma altına alındıktan sonra, içerik, kaynaklar veya diğer ögeler değiştirilmemelidir. Haber yalnızca yazım ve noktalama yanlışları gibi içerik-dışı sorunlar sebebiyle, duruma göre değiştirilmelidir. Dilbilgisi konuları tartışılmalıdır ve tartışma sayfasında varılan fikir birliğine göre hareket edilmelidir.

Görüldüğü üzere politika terörist >> saldırgan şeklindeki değişimlere izin vermemekte. Bu politikayı ben uydurmadım. Meta Vikihaber projesinin başlamasına izin verirken bu koşulu belirtmiş. Eğer gazeteci, editör ... tanıdıklarınız varsa lütfen sorunuz. Yapılan bir haberi daha sonradan değiştiriyorlarmıymış. Eğer öyle olsaydı bugün 28 Şubat haberlerinin bir çoğunu göremezdik emin olun.--Reality 22:07, 11 Ağustos 2011 (UTC)

Reality dediğin doğru, sadece bir ek yapmak istiyorum. Zamanında kullanıcı tarafından yapılan taraflı yazımlar düzeltilebilir bence. Eğer diğer kaynaklarda verilen bilgiler dışında taraflı olarak yazım varsa düzeltilmeli. Senin yazdığın terörist kelimesi o haber için doğru. Yine de bu politikaya dair yorumlarım çok muğlak, bir yandan da haberde değişiklik yapmamak en doğrusu gibi duruyor. Politikaların hepsini çevirebilseydik bir, üzerine tartışıp eklentiler yapsaydık daha netleşirdi her şey. Bakalım, onlar da olacak umarım. Duke ϡ»» ileti ^^ 00:20, 12 Ağustos 2011 (UTC)

arşivlenmiş haberlerde değişiklik yapılmıyor politika gereği. ama konuşabiliriz. başta da söylediğim gibi, rastgele seçtiğim Çeçenistan'da patlama: 4 ölü, Usame Bin Ladin'e ait olduğu iddia edilen ses kaydı yayınlandı, Yemen'de orduya saldırı, Taliban oy kullananların parmaklarını kesti, Norveç'te iki saldırıda 92 kişi öldü haberlerinde 'terör', 'terörist' kelimeleri hiç kullanılmazken türkiye'de olan olayların başlıklarından başlayarak çok rahatlıkla ve fazlaca kullanılması tarafsız bakışı zedeliyor. elbette daha yakına düşen ateş daha fazla yakıyor, ama bize düşen, olaylara aynı mesafe ve soğukkanlılıkla yaklaşmak. konunun ikinci bir yönü de haber diliyle ilgili. ortada bir terör örgütü, bir terör eylemi ve teröristler var diye, adlarının geçtiği her yere bu tanımı eklemek gerekmiyor. --ki bl 07:25, 12 Ağustos 2011 (UTC)

İşte bunu duyduğuma gerçekten memnun oldum. Konuşabiliriz elbette hepsini konuşalım.) Bu arada bu Türkiye'deki olaylarda terörist, yurtdışındaki olaylarda saldırgan ifadesinin geçmesi benim de dikkatimi çekti ve sanırım nedeni medya. Çünkü bu haberler medyadan derlenip yazılıyor. Medyanın aldığı tutumda haberi doğrudan etkiliyor. O zamanlar dikkat etmemiştim buna ancak artık haber yazarken ifadeleri kontrol etmeyi ihmal etmeyeceğim.--Reality 11:10, 12 Ağustos 2011 (UTC)
ben de bunu duyduğuma sevindim. :) kolay gelsin herkese.. --ki bl 13:59, 12 Ağustos 2011 (UTC)