İçeriğe atla

Kıtlık yaşanan Somali'de kolera salgını yayılıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Ağustos 2011, Cumartesi

Kıtlıkla mücadele eden bölgede yardım kuruluşları halka temiz su dağıtmaya çalışıyor.

Kıtlık sonucu on binlerce kişinin ölüm tehlikesi altında olduğu ve mülteci kamplarına akın ettiği Somali'de bir kolera salgınının yayılmaya başladığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü, başkent Mogadişu'da 181 kişinin kolera olduğundan şüphelenilen bir hastalıktan öldüğünü ve hastalığın ülkeye yayıldığını açıkladı.

Örgütün sözcülüğünü yapan Tarik Jasarevic, "Bunun sonunu göremiyoruz. Kıtlık sebebiyle hareket halindeki insan kalabalıkları kirli su kullandığı sürece vakalarda artış göreceğiz. Hastalığın sebepleri hâlen orada," dedi.

Somali'nin güney kesimleri son 60 yılın en büyük kuraklığı ve büyük bir kıtlıkla mücadele ederken İslamcı El Şebab örgütü batılı yardım kuruluşlarını kontrolü altındaki bölgelerden uzak tutuyor. Merkezî hükümet ise sadece başkent Mogadişu'da kısmî bir kontrole sahip. Kıtlık bölgelerinden kaçanların sayısı 100 bini geçmiş durumda.

Kirli sularla yayılan kolera, antibiyotikler ve ağızdan alınıp su kaybını gideren tuzlarla kolayca tedavi edilebiliyor ancak Somali'de bunlar bile çok az miktarda bulunuyor.

Kaynaklar