Japonya'da nükleer radyasyon alarmı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

15 Mart 2011, Salı

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler

Japonya Başbakanı, Fukuşima Nükleer Elektrik Santrali çevresinde radyasyon oranının tehlikeli bir düzeye çıktığını açıkladı.

Televizyondan halka hitap eden Başbakan Naoto Kan, santralin 30 kilometre çevresinde yaşayanlardan evlerinden dışarı çıkmamalarını istedi.

Santralin reaktörlerinden birinde bu sabah yangın meydana geldiği ve atmosfere önemli miktarda radyasyon sızdığı açıklanmıştı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, tesisten saatte 4 bin göğüs röntgenine eşit miktarda radyasyon çıktığını bildirdi.

Depremde zarar gören santralin 240 km güneyinde bulunan Tokyo‘da bile radyasyon onanın arttığı ancak henüz insan sağlığını tehlikeye düşürecek düzeye çıkmadığı öğrenildi.

Cuma günü meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem ve depremi izleyen tsunami en az 2,400 kişinin ölümüne sebep oldu. Ancak arama kurtarma ekipleri kıyı köylerine ulaştıkta bu rakamının önemli miktarda artması bekleniyor.

Santralı işleten Tepco şirketi, bu sabahki yangından önce tesisteki personelin çoğunu tahliye edilmiş olduğunu bildirdi. Açıklamada, geride kalan uzman personelin yangını söndürdüğü ve hasar gören üç reaktörü, erimeyi önlemek için, deniz suyuyla soğutmaya çalıştığı belirtiliyor. Soğutma sistemleri depremde zarar gören Fukuşima nükleer elektrik santralinde beş ayrı reaktör bulunuyor. Şu anda deniz suyuyla soğutulan üç reaktörden birinde durumun kritik olduğu, erime riskinin arttığı öğrenildi. Nedeni ise deniz suyu reaktör çekirdeğine temas eder etmez buharlaştığı için yakıt çubuklarının ısısının düşürülememesi.

Kaynaklar