İçeriğe atla

Japonya'da 9.0 büyüklüğündeki deprem tsunamiye yol açtı, binden fazla kişi öldü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

13 Mart 2011, Pazar

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler
Tsunaminin ardından Sendai'de meydana gelen zarar
Depremin Tokyo'daki etkisi
Deprem sonrası bir rafineride çıkan yangın
Tsunaminin rotası

Japonya'da cuma günü 9.0 büyüklüğündeki bir deprem meydana geldi. Resmi kaynaklara göre tsunami sonucu şu ana kadar 1353 ölü, 1743 yaralı ve 1085 kayıp var; fakat sadece Minamisanriku kasabasında 9500 kişinin kayıp olduğu yönünde gelen haberler var.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, ülkesinin eşi görülmemiş bir felaketle karşı karşıya bulunduğunu ve bunun İkinci Dünya Savaşı'ndan beridir en büyük kriz olduğunu söyledi. Televizyondan halka hitap eden Başbakan, depremde zarar gören nükleer elektrik santrali çevresinde oturanlardan bölgeyi derhal terk etmelerini istedi. Hükümet, dana önce, Fukuşima nükleer elektrik santralinde olağanüstü durum ilan etmiş ve tesise 20 km'den fazla yaklaşılmaması uyarısında bulunmuştu. Bu kapsamda 170 bin kadar kişi tahliye edilmişti. Tokyo’nun 250 km uzağında bulunan Fukuşima nükleer elektrik santralinde iki reaktör bulunuyor. Yetkililere göre, reaktörlerden birinin bulunduğu binanın kubbesi depremde çatladı ve dışarıya radyasyon sızdı. Santral yetkilileri reaktörün zarar görmediğini, soğutma sisteminin tekrar devreye girdiğini ve reaktördeki basıncın azalmakta olduğunu bildirdi. Yine de bu 4. seviye bir olay olarak sınıflandırılıyor. BM Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Tokyo hükümetinden kazayla ilgili ayrıntılı bilgi isterken, Japon yetkililer bir yandan de deprem ve tsunamı mağdurlarına yardım sağlamaya çalışıyor.

Merkezi Cenevre'de bulunan BM İnsani İlişkiler Koordinasyon Dairesi, Japonya'nın Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Amerika'dan gidecek yardım ekiplerini onayladığını açıkladı. Japonya Başbakanı Naoto Kan, ülkesindeki felaketi Başkan Barack Obama ve 50 yabancı liderle telefonda görüştüğünü ve tüm ülkelerden yardım talep ettiğini söylemişti. Başkan Obama bir Amerikan uçak gemisinin Japonya'da bulunduğunu, bir diğer geminin de yolda olduğunu açıkladı. Amerika Savunma Bakanlığı en az 6 donanma gemisinin Japonya'ya yardıma gitmek üzere hazır tutulduğunu duyurdu. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon dünyanın Japonya'daki olaylardan dolayı şok ve üzüntü içinde olduğunu belirtti ve BM'nin elinden geleni yapacağı sözünü verdi.

Tsunami, Büyük Okyanus’un batı kıyısına ise zarar vermedi. Japonya’da ağır can ve mal kaybına yol açan dalgaların Okyanus kıyısındaki Kuzey ve Güney Amerika ülkelerine de zarar vermesi bekleniyordu. İki kıtada da tsunami uyarısı yapılmış ve kıyı kentlerinde yaşayan yüz binlerce kişi yüksek yerlere çıkmıştı. Zararın az olmasının nedeni, tsunami dalgalarının binlerce kilometre genişliğindeki okyanusu aşarken zayıflaması. En fazla zararı ABD'nin Japonya’ya en yakın olan Oregon ve Kaliforniya eyaletleri gördü. İki metre boyundaki dalgalar mal kaybına ve kıyıda fotoğraf çekmekte olan bir kişinin denize sürüklenip ölümüne sebep oldu. Güney Amerika’da Şili, Kolombiya, Peru ve Ekvador’da ise tsunami hissedilmedi.

Bu arada, depremi ilk olarak 8.8 olarak ölçen Japon yetkililerin, rakamı önce 8.9'a, sonra da 9.0'a yükselttikleri, ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu'nun ise depremin büyüklüğünü halen 8.9 olarak verdiği belirtiliyor.

Kaynaklar

Vikipedi 2011 Sendai depremi ve tsunamisi hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.
Commons
Commons
Commons'da Category:2011 Sendai earthquake hakkında resim ve çokluortam dosyaları bulabilirsiniz.