Haiti'de kolera ölümleri artıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

21 Kasım 2010, Pazar

Koleraya yol açan Vibrio cholerae bakterisi
Resim: Dartmouth Electron Microscope Facility.

Ekim ayında Haiti'de başlayan kolera salgınında ölümlerin sayısı artıyor. Haiti'nin başkenti ve en büyük şehri Port-au-Prince'in 100 kilometre kuzeyinde başlayan salgın daha sonra tüm ülkeye yayıldı.

16 binden fazla kişinin hastanelerde tedavi edildiği, binden fazla kişinin öldüğü salgın Haiti'nin komşusu Dominik Cumhuriyeti'ne de yayıldı.

Bu yılın başında 12 Ocak'ta Haiti'de 250 bin kişinin ölümüne yol açan deprem sonrası bir buçuk milyon kişi evsiz kalmıştı. Sağlıksız koşullarda ve çadırlarda yaşayan depremzedelere salgının ulaşmamasına çaba harcanmasına rağmen salgın tüm ülkeye yayıldı.

Ülkede yapılan gösterilerde ise Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerleri protesto edildi. Protestocular kolera virüsünü daha önce Nepal'de görev yapan Birleşmiş Milletler askerlerinin taşıdığını iddia ediyor. Birleşmiş Milletler ise bu iddiayı doğrulayacak herhangi bir somut verinin olmadığını savunuyor.

Genellikle kirli su ya da bu sularla yıkanmış gıdalar aracılığı ile bulaşan kolera, serum ve antibiyotikle kolayca tedavi edilebilirken, tedavi edilmemesi halinde ölümle sonuçlanabiliyor.

Kaynaklar