Habertürk nereye koşuyor?

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Ağustos 2011, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

21 Ağustos 2011 günü Ciner Medya Grubu'na bağlı Habertürk Ekonomi (HT Ekonomi) internet sitesinde gazeteci Bülent Günal tarafından Türkçe Vikipedi'den bahseden "Vikipedi'yi kim doğrulayacak?" başlıklı bir yazı yer aldı. Yazıda kısaca Vikipedi'den bahsedilirken, tüm katkılara açık yapısından ötürü herkesin değişiklik yapabildiği Vikipedi'nin güvenilirliği sorgulandı.

"Türkiye'nin en büyük internet gazetesi" sloganını kullanan gazetenin yazısında, Vikipedi maddelerinde daha önceden gerçekleşmiş vandalizm örneklerine yer verildi. Türkiye'nin en büyük internet gazetesi olma iddiası ile yola çıkan gazetede yer alan yazıda, dünya çapında 282 dilde hizmet veren yaklaşık 90,000 aktif katkı yapanı bulunan Alexa verilerine göre 365 milyon okuyucuya sahip kar amacı gütmeyen, ücretsiz, reklamsız ve tarafsız hayır projesi Vikipedi'ye kaliteli gazeticiliğe yakışmayacak şu soru yöneltildi; "Wikipedia mı wikipalavra mı?"

Peki ya bu gerçekten doğru mu? Türkçe Vikipedi'de güvenilirlik süreci nasıl işliyor? Bunları bilmek için biraz araştırma yapmak yeterli olacaktır. Türkçe Vikipedi de diğer Vikipedi projeleri gibi herkesin katkı yapmasına açıktır. Üyelik alarak veya üyelik almadan neredeyse tüm maddelerde değişiklik yapılabilir. Bu vaziyet de maddelerin bazen kötü niyetli kişilerin manipülasyonuna maruz kalmasına sebebiyet verebiliyor. Peki, Vikipedi'deki bilgiler gerçekten güvensiz mi? Vikipedi bunun için ne gibi bir önlem alıyor?

Vikipedi'de olası vandalizmleri engellemek için topluluk tarafından seçilen sil-koru-taşı yetkilerini elinde bulunduran hizmetliler sürekli iş başındadır. Aynı zamanda herhangi bir kullanıcı veya kullanıcı kaydı olmayan biri bile maddelerdeki yanlış içerikleri düzeltebilir. Ansiklopedide yapılan son değişiklikler belli sayfalardan kontrol edildiği gibi Vikipedi'nin başlangıcından bu yana vandalizmi algılayabilen ve onunla mücadelede faydalı bazı araçlar kullanıcıların kullanımına açılmıştır. Bu vaziyette yapılan tüm değişiklikler herhangi bir deneyimli Vikipedist tarafından kontrol edilebilir. Ki, Vikipedi herhangi bir özel şirket olmadığından Vikipedi'de 7 gün 24 saat aktif birileri bulunur.

Son olarak, Türkçe Vikipedi'de 2011 senesinin Şubat ayında gelen sürüm kontrolü uygulaması ile maddelerde yapılan değişiklikler deneyimli editörler tarafından onaylanmadıkça yayınlanmaz. 172.534 madde bulunan Türkçe Vikipedi'de popüler maddeler başta olmak üzere maddelerin %31,14'ü sürüm kontrolü tarafından korunmaktadır. Zaman ilerledikçe sürüm kontrolünün daha iyi oturması ve onaylanan maddelerin diğer bazı Vikipedi dillerinde olduğu gibi %100 olması beklenmektedir.

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.

Habertürk'ün, Vikipedi'nin "pek çok hatalı bilgi" ile dolu olduğunu iddia ettiği yazısı maalesef bir sarı gazetecilik örneği olmaktan öteye gidemiyor.

Kaynaklar