Hırvatistan iki yıl içinde Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilecek

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Haziran 2011, Cumartesi

Avrupa Birliği liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Brüksel Zirvesi'nde adaylık sürecinde bulunan Hırvatistan'ın iki yıl içinde birliğe kabul edilmesi kararlaştırıldı.

Üyelik müzakerelerine 2005'te başlayan Hırvatistan, bu süre zarfında birçok kurumsal reform gerçekleştirdi. Buna karşın zirve sonucunda yayınlanan bildiride özellikle yolsuzlukla mücadele konusunda daha kararlı adımların beklendiği ve yapılan çalışmaların daha yakından izleneceği bildirildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, eğer herşey planlandığı gibi ilerlerse Hırvatistan'ın 1 Temmuz 2013 tarihinde Avrupa Birliği'nin 28. üyesi olacağını belirtti.

Hırvatistan'ın üyeliği ayrıca Avrupa Birliği'nin Doğu Avrupa ile bütünleşmesi açısından da önem taşıyor. Yakın zamanda birliğe kabul edilen Bulgaristan ve Romanya üyeliğe kabul edilmesine rağmen gözetim altında tutulmaya devam etmişti. Hırvatistan'ın üyeliği gerçekleşirse böyle bir gözetime gerek duyulmadığı da Zirve'de alınan kararlar arasındaydı. Hırvatistan birliğe kabul edilirse, Slovenya'dan sonra birliğe kabul edilen ikinci Yugoslavya ülkesi olacak.

Kaynaklar