Google arama özelliğinde sosyalleşiyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

12 Ocak 2012, Perşembe


Google arama motoru Türkiye resmi bloğunda yaptığı açıklamada, 10 Ocak 2012 tarihinden itibaren özellikle Google+ sosyal paylaşım sitesi öncelikli olmak üzere , arama sonuçlarında kişi ve içerik sonuçlarına da yer vereceğini açıkladı. Google yaptığı açıklamada, arama motorlarında her gün yüz milyonlarca kişi araması gerçekleştirildiğini, bazen aranılan kişiye ulaşmanın zor olduğunu, kişi bulunduğunda ise onunla irtibata geçilebilecek hızlı bir yol olmadığını, ancak yapılan değişiklik ile bunun artık mümkün olabileceği belirtildi.


Yeni gelişme bir anda sosyal paylaşım sitelerinde de yer buldu. Twitter'ın avukatlarından olan ve daha önce Google için çalışmış olan Avukat Alex Macgillivray Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bugün internet için kötü bir gün dedi. Twitter şirket olarak yaptığı açıklamada Macgillivray'ın şikayetlerine benzer hususları tekrarladı. Ancak Twitter, Google'ın arama sonuçlarında kendi servislerini ön plana çıkarması ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı. Google ise yaptığı açıklamada, bir süredir kişiye özel sonuçların arama motorunda zaten yer aldığını, yapılan değişikliğin internet aramalarının kişiselleştirilmesinin bir parçası olduğunu belirtti.


Yapılan değişikliğin şu anda genel olarak yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafından yapılacak aramalarda gösterileceği, arama yapan kayıtlı kullanıcının araması doğrultusunda örneğin bir mekan adı aramasında, bu mekanı ziyaret eden kişilerin bilgi ve fotoğraflarının da arama sonuçlarında yer alacağı belirtiliyor. Gizlilik kurallarına da uyulacağı belirtilen yeni gelişmede de, şayet aranan yer ile ilgili aile veya sosyal medya da paylaşım yapılan bir arkadaşın bilgileri bulunuyorsa, bu bilgilerin daha görünür olacağı da belirtildi.


Google yeni arama sisteminin, hayatı daha da kolaylaştıracağı iddiasında bulunuyor. Bu yeni özelliğin adının ise "Search, plus Your World ( Arama, artı sizin dünyanız)" olduğu belirtildi. Resmi blokta uzunca bir yazı ile yer verilen yeni arama sisteminde arama, kişisel sonuçlar, aramada profiller, kişiler ve sayfalar olarak üç yeni özellik doğrultusunda yapılandırıldığı belirtildi. Ayrıca Google bloğunda Amit Singhal imzalı açıklamanın sonunda ;

Dünya üzerinde 7 milyar insan ve 512 milyon kilometre kare, sayısız yıldız ve trilyonlarca web sayfası varken, kısa ve değerli hayatlarımızı belli bir şehirde, belli bir arkadaş çevresinde ve ailemizle, tek bir yıldızın çevresinde dönerek ve dünyadaki bilginin çok ufak bir kısmına güvenerek geçiriyoruz. Hayalimiz; teknoloji sayesinde herkesin kendisinin ve çevresindekilerin bilgi zenginliğini sonuna kadar tecrübe edebilmesini sağlamak.

denildi.

Kaynaklar