Google, Buzz'u kapatıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Ekim 2011, Pazar


Google'ın yöneticilerinden olan Bradley Horowitz, sitenin resmi bloğunda yaptığı açıklamada "Google Buzz ve Buzz API'yi sonlandırıyoruz. Kapandıktan sonra Google Buzz üzerinde içerik yayınlamak mümkün olmayacak, fakat daha önce yayınlanan içerikler kullanıcıların Google Profillerinde gözükecek ve isteyen kullanıcılar bu bilgilerini Google Takeout ile indirebilecekler." şeklinde açıklama yaptı ve Google Buzz'un kapanacağını duyurdu.

Google Buzz 2010 yılı Şubat ayında kullanılmaya başlanmıştı. Çıkış zamanlarında medyada Twitter ve Facebook için büyük bir tehdit oluşturacağı belirtilmişti. Ancak Google Buz beklenen ilgiyi görmedi. Bu arada yönetim kurulu başkanı Larry Page yaptığı açıklamada Google+'ın 40 milyon kullanıcıya ulaştığını belirtti. Google+'ın yakaladığı başarıdan memnun olduğunu açıklayan Horowitz, bu servis üzerinde daha fazla başarı yakalamak amacıyla bazı hizmetlere son verileceğini de belirtti.

Bunun dışında 15 Ocak tarihi itibarı ile açık kaynak kod aramaya olanak tanıyan Code Search servisi ve 2007'de satın alınan Jaiku servisinin de kapatılacağı, iGoogle hizmetinde ise sosyal ağ özelliklerinin kaldırılacağı belirtildi. Daha önce kapatılacağı duyurulan Google Labs servisleri de bugün itibarı ile kapatıldı.

Kaynaklar