İçeriğe atla

Google'dan sosyal paylaşım hizmeti: Google Buzz

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Şubat 2010, Çarşamba


Google Buzz logosu

Arama devi Google, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine rakip olacak yeni hizmetini yayınladı. Google Buzz adını taşıyan hizmet ile kullanıcılar Gmail hesaplarından durum güncellemeleri, video ve resim paylaşımları, tweet yayınları gibi paylaşımlarını yayımlayabilecekler. Buzz hizmeti Google'ın rss okuyucusu Google Reader, fotoğraf paylaşım sitesi Picasa ve mesajlaşma programı Gtalk ile entegre çalışıyor. Dileyen kullanıcılar, Flickr ve Twitter hesaplarını da Buzz'a ekleyebiliyor. Youtube ve Blogger'da eklenecek hesaplar arasında. Doğrudan durum güncellemeleri yapabilen kullanıcılar eklenen resim ve videolara yorum da yazabiliyorlar.

Hizmetin diğer bir önemli özelliği ise, mobil telefonlarda da kullanılabilecek olması. Android ve iPhone gibi telefonlardan erişilebilen hizmet ile kullanıcılar bulundukları yeri otomatik olarak bildirip yakındaki arkasdaşlarını görebilecekler.

Google'ın halihazırda Orkut adında bir sosyal iletişim sitesi bulunuyor. Ancak, kullanıcı sayısı bakımından Facebook gibi sosyal paylaşım devlerinin çok gerisinde kalıyor. Buzz'un daha çok Twitter veya FriendFeed gibi siteleri etkileyeceği düşünülüyor. 350 milyonun üzerinde üyeye sahip Facebook'u geçebileceği şimdilik tahmin edilmiyor.

Arama motoru piyasasında Google'ın rakiplerinden Yahoo da geçen sene benzer bir hizmeti yayınlamaya başlamıştı. Diğer bir rakibi Microsoft ise benzer bir hizmeti Live Today olarak veriyor.

Buzz, doğrudan Gmail hesabından kullanılıyor. Sadece gelen kutusunun altına yerleşen Buzz simgesine tıklamak yeterli. http://www.google.com/buzz adresinde ise hizmetin tanıtımı yapılıyor.

Kaynaklar