Google'dan DNS hizmeti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

3 Aralık 2009, Perşembe

İnternet arama devi Google, Alan Adı Sistemi (Domain Name System) hizmeti başlattığını duyurdu. "Google Public DNS" adını taşıyan servis ile Google, hükümetlerce yönetilen ulusal DNS hizmetlerine ve OpenDNS gibi bu hizmeti veren küresel şirketlerle rekabet edecek.

DNS, internetteki web sitelerinin alfa-nümerik isimlerini, IP adreslerine çözümleyen bir hizmet. Bu hizmet ile Google istediği web sitesine erişimi kendi DNS sunucularını kullananlar için engelleyebilecek. Bu da internette yeterince söz sahibi Google'ın internetin daha önemli bir parçası olması anlamına geliyor. Asıl daha önemli olan diğer bir nokta ise, bu hizmeti kullananların girdiği tüm web sitelerinin Google tarafından bilinebilecek olması. Kullanıcıların birçok alışkanlıkları ve çoğu kişisel bilgilerine arama motoruyla zaten sahip Google, bu hizmet ile bilgi deposunu daha da büyütebilecek. Google gizlilik açıklamasında, kullanıcıların; IP adreslerinin, İnternet servis sağlayıcısı ve yer bilgilerinin kaydedileceğini açıkladı. IP adresleri 24 saat içinde silinirken, ISS ve yer bilgisi kalıcı olarak saklanacak.

Google'ın DNS'ini kullanmanın avantajları ise hız konusunda yaşanabilecek. DNS hizmetlerinin çözümleme hızı ile sunucuların kullanıcıların isteklerine cevap verme hızlarında meydana gelen gecikmeler zaman zaman kullanıcıların web sitelerine erişimlerinde yavaşlamaya yol açabiliyor. Google'ın vereceği hizmetin, şirketin sunucu profili göz önünde bulundurulduğunda, bir hayli hızlı olması bekleniyor.

DNS hizmetleri, internet yasaklayıcı ülkelerde sıkça kullanılan bir yöntem. Hükümetlerce yönetilen DNS'leri kullanan kullanıcılar yasakları es geçebilmek için alternatif DNS hizmetlerini kullanıyorlar.

Google Public DNS kullanmak isteyenlerin bu hizmeti kullanabilmesi için IP çözümleyici adreslerini 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 olarak girmeleri gerekiyor.

Kaynaklar

Dış bağlantılar