Fransa Google’ı dize getirdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Şubat 2013, Pazartesi


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Amerikalı İnternet devi Google’ın patronu Eric Schmidt arasındaki kavgayı Hollande kazandı.

Fransız gazetelerinin, kendi haberlerinden bedava alıntı yapan Google’dan telif hakkı istemesini destekleyen Hollande, Schmidt ile 60 milyon Euroluk bir anlaşmaya imza attı.

Google’dan basına ödenmek üzere 60 milyon Euro kopardı.

Hollande, “Bugün dünya çapında tarihi bir anlaşmaya imza attık” dedi. Google’ın Fransa’ya yaptığı ödeme, bütün dünya basını için örnek oluşturabilir.

Fransız medyası, kendilerine ödeme yapmadan haberlerini kullanan Google’dan uzun süredir telif hakkı talep ediyordu. Ancak ödeme yapmaya yanaşmayan Google, “Biz de Fransız gazetelerinin haberlerini kullanmayız. Sonuçta bizim sayemizde haberleriniz daha çok okunuyor” tehdidini savurmuştu.

Bunun üzerine Google’ın patronu Schmidt’i Elysee’ye çağıran Hollande, Google’dan Fransız basınına 1 Şubat’a kadar tazminat ödemesi, aksi takdirde, Fransa’da gazete haberlerini kullanan internet kuruluşlarından para alınmasını düzenleyen bir yasa çıkaracağını söyledi.

İki ay süren çetin pazarlıkların ardından dün Google’ın patronu Schmidt, Kültür Bakanı Aurelie Filippetti, basın örgütleri ve hükümet tarafından belirlenen arabulucu Marc Sachwartz, Elysee Sarayı’nda yapılan toplantıda uzlaştı. Hollande, Google’dan, Fransız basının dijital ortama adapte olmasını kolaylaştırmak için kullanılmak üzere 60 milyon Euro koparmayı başardı. Google ayrıca, arama motorları aracılığıyla haberlerini kullandığını gazetelere ticari ilişkilerinde daha cazip öneriler getirmeyi de kabul etti.

Hollande: "Bu dünyada ilk"

Google’ın patronu Schmidt;

Bu Fransız halkının yararına tarihi bir anlaşma oldu. Anlaşma her zaman yasadan daha iyi. Bu doğru bir yaklaşımdı. Bugün dünayada ilk kez gerçekleşen bir anlaşmaya vardık. Bu anlaşma hem Fransız basını, hem bilgilerin içeriği, hem de Google için iyi bir anlaşmadır. Dünyada başka örneği olmayan bu anlaşmayı gerçekleştirmekten gurur duyuyoruz

dedi.


Kaynaklar