Filipinler'de rehin alma olayı kanlı bitti: 21 ölü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Kasım 2009, Pazartesi

Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi

Aralarında siyasetçi ve gazetecinin bulunduğu 40 kişinin Filipinler'de silahlı kişiler tarafından rehin alındığı ve rehinelerden 21'inin ölü bulunduğu bildirildi.

Filipinler ordusundan General Afredo Cayton yaptığı açıklamada, "Ülkenin güneyinde 21 cesedin bulunduğunu, rehin alma olayını gerçekleştiren silahlı kişilerin önemli yerel bir siyasetçiye bağlı olduğunu ve aralarında bu siyasetçinin rakiplerinin de bulunduğu 40 kişiyi rehin aldığını" bildirdi.

Rehineler arasında Maguindanao Vilayeti'nin Belediye Başkanı İsmail Mangundadatu'nun eşi, yardımcıları ve taraftarlarının bulunduğunu söyleyen Brawner, "Gazetecilerin, Mayıs ayında yapılması planlanan seçimlerde Maguindanao Valiliği'ne aday olması beklenen Mangundadatu'ya eşlik ettiğini" belirtti.

Ayrıca Brawner, "Rehin alma eyleminin, şu anki Vali'nin ve Mangundadatu'nun kabileleri arasındaki çekişmeden kaynaklanmış olabileceğini" söyledi. Diğer rehinelerin durumları ile ilgili hala bilgi alınamamaktadır. Filipinler'de devlet başkanlığı seçimleri 2010 yılı Mayıs ayında yapılacak.

Kaynaklar