Facebook, Skype desteği ile görüntülü konuşma sistemini getirdi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

8 Temmuz 2011, Cuma


Google+'ın açılması ile kızışan sosyal paylaşım siteleri rekabetine Facebook'dan yeni bir hamle geldi. Google+'da yer alan sesli ve görüntülü konuşma özelliği Facebook'a da eklendi. Facebook görüntülü ve sesli konuşma için gerekli altyapıyı Skype ile anlaşarak sağladı.

Bu işbirliği Skype ve Facebook için bir ilk değil. Facebook'un şu an kullandığı internet üzerinden mesajlaşma sistemi Skype teknolojisinden kısmen faydalanıyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg bu özelliğin tanıtımını yaparken, kullanıcıların Skype'ın bazı ücretli özelliklerinden de faydalanabileceğini belirtti.

Facebook'un getirdiği yeni özelliklerle görüntülü ve sesli konuşmanın dışında, kullanıcılar birbirlerine görüntülü veya sesli mesaj bırakabilecek. Ve istediği bir grup ile toplu sohbet yapabilecek.

İki sosyal paylaşım sitesi arasındaki fark ise Google+ ile birden çok kişiyle görüntülü ve sesli görüşme yapılabilirken, Facebook şimdilik tek kişilik görüşmelere imkan tanıyor. Ayrıca Facebook'ta görüntülü görüşme yapabilmek için tarayıcınızın Internet Explorer olması gerekiyor.

Kaynaklar