İçeriğe atla

Binali Yıldırım AKP'nin yeni genel başkanı oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

22 Mayıs 2016, Pazar

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Adalet ve Kalkınma Partisinin, Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlığı bırakacağını açıklamasından sonra gittiği 2. Olağanüstü Kongresinde, tek genel başkan adayı olarak katılan Binali Yıldırım, bin 405 delege oyuyla, partinin üçüncü genel başkanı seçildi. Konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı selamlayarak başlayan Yıldırım, Yolumuz Erdoğan'ın yoludur ifadelerini kullanırken, aynı zamanda sesinin sık sık kısılması ve bozulmasından ötürü konuşmasını erken kesmek zorunda kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinden ötürü bırakmak zorunda kaldığı, partideki görev ve yetkilerini devralan Ahmet Davutoğlu, kamuoyunda Erdoğan - Davutoğlu gerginliği olarak bilinen süreç sonunda, 5 Mayıs günü yapmış olduğu basın toplantısında görevini bırakacağını açıklamasından sonra, parti 2. kez Olağanüstü Kongreye gitti.

Gerçekleşen kongre de, genel başkan adaylığı konusunda tek aday olan Binali Yıldırım, partinin üçüncü genel başkanı seçilirken, konuşmasında Yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız?, Yolumuz Erdoğan'ın yoludur ifadelerini kullandı, ayrıca konuşurken zorlandığı da görülen Yıldırım; Sesime inat sizlerle muhabbet etmeye devam edeceğiz. Sesim kısıldı ama gönülden gönle giden yolları hiç kimse engelleyemez dedi.

Son olarak, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklama da, Binali Yıldırım'ın 65. Hükümet'i kurmak için görevlendirildiği açıklandı.

İlgili haberlerKaynaklar