İçeriğe atla

Ahmet Davutoğlu görevini bırakıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

5 Mayıs 2016, Perşembe

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.

4 Mayıs'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ahmet Davutoğlu arasında 1 saat 40 dakika süren geçen görüşmenin ardından, Başbakan, parti MYK'sini topladıktan sonra, yaptığı açıklama da, Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı olarak, partiyi olağanüstü kongreye götüreceğini ve aday olmayacağını açıkladı. 22 Mayıs'ta yapılacak genel başkanlık seçiminde kimin partinin başına geçeceği ve dolayısıyla da yeni başbakanın kim olacağı merak ediliyor.

Olayların gelişimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı Seçimleri dolayısıyla, genel başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi'ndeki yetkilerini bıraktıktan sonra, yeni genel başkan konusunda Ahmet Davutoğlu'nu işaret etmiş ve daha sonrasında, yapılan kongreyle genel başkanlığı kesinleşen Davutoğlu, son genel seçimlerde partinin oylarını arttırarak tekrardan iktidara taşımıştı.

Genel başkanlığı süresince partiyi kimin yönettiği, başkanlık sistemi ve Paralel Yapıyla Mücadele, MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın milletvekili adaylığı ve benzeri gibi konular da, Ahmet Davutoğlu'na eleştiriler gelirken, geçen haftalar da, bir televizyon programında gazeteci Nasuhi Güngör'ün Davutoğlu'yla bu iş artık gitmez demesi üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında anlaşmazlıkların yaşandığı yorumları yapıldı. Öte yandan internette, Pelikan Dosyası olarak bilinen bir metin, gerek kamuoyunda ve gerekse de sosyal medya da çok konuşulmuştu. Yeni Akit gazetesi yazarı Ali Karahasanoğlu “Pelikan” mıymış, neymiş! başlıklı köşe yazısında, Erdoğan ile Davutoğlu arasında bir ihtilaf olmadığı kanaatindeyim derken, Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan ise konuyla ilgili yazısının başlığını, Reisçi miyiz Hocacı mıyız? koyarak, okuyucularına sunmuştu.