İçeriğe atla

Balyoz darbe planı soruşturması ile ilgili olarak tutuklanan subay sayısı 37'ye ulaştı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

27 Şubat 2010, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

22 Şubat 2010 tarinde Balyoz darbe planı soruşturması ile ilgili olarak gözaltına alınan ve aralarında emekli kuvvet komutanlarıyla muvazzaf subayların da bulunduğu isimlerin adliye işlemleri tamamlandı. 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan'ın da tuttuklaması ile birinci dalga operasyonlar çerçevesinde tutuklu sayısı 33'e ulaşmış oldu. Muvazzaf askerler Hasdal Askeri Cezaevi’ne, emekli askerler ise Metris Cezaevi’ne gönderildi. Aralarında eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın da bulunduğu 13 emekli asker serbest bırakıldı.

Balyoz darbe planı soruşturması kapsamında 24 Şubat 2010'da gözaltına alınan şüphelilerden 2'si muvazzaf 5'i emekli 7 subay tutuklanmıştı. Tutuklananlar, Ramazan Cem Gündeniz, Aziz Çakmak, Mehmet Kaya Varol, Ali Deniz Kutluk, Özer Karabulut, Albay Ümit Özcan, Ali İhsan Çuhadaroğlu olduğu bildirilmişti.

Ayrıca 26 Şubat'ta 13 ilde 1'i emekli 17'si muvazzaf 18 asker daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan biri Konya İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Özçoban'dı. İsimleri 'Sakal' ve 'Çarşaf' eylem planlarında geçtiği öne sürülen muvazzaf askerlerin askerlerin 4'ü subay, 13'ü de astsubay. Gözaltına alınan bu subaylardan Konya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Özçoban, Yarbay Yusuf Kelleli ve iki astsubay tutuklanarak Hasdal Cezaevine kondu.

Son olarak Balıkesir Jandarma Alay Komutanı Albay Özçelik tutuklandı. Böylece soruşturma kapsamında tutuklanan subay sayısı 38'e yükseldi.

İlgili haberler

Kaynaklar

Vikipedi Balyoz darbe planı soruşturması hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.