İçeriğe atla

İlker Başbuğ açıklamalarda bulundu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Ocak 2010, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Dosya:Ilkerbasbug.jpg
İlker Başbuğ

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda düzenlenen Kazım Karabekir'i anma toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Başbuğ konuşmasına, Kazım Karabekir'in Vatandaş! Yanlış bilgi felaket kaynağıdır. Her işin evvela hakikatini ara ve öğren, sonra münakaşasını istediğin gibi yap. sözlerini hatırlatarak başladı. Başbuğ, Balyoz Harekât Planı ile ilgili olarak rahatsızlık duyduğunu belirtti. Başbuğ, Allah, Allah diye asker taarruz ediyor. Şimdi ben sizlere soruyorum, vicdansızlara soruyorum. Allah, Allah diye askerine hücum ettiren bir ordu nasıl Allah'ın evi camiye bomba attırmayı düşünür. Vicdansızlıktır, lanetliyorum bunları. dedi. İlker Başbuğ, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bilgilerin sızdırılmasının da büyük bir sorun olduğunu belirtti. Başbuğ ayrıca, Balyoz Harekât Planı'nın gündemde kalmasından da rahatsızlık duyduğunu da söyledi. Başbuğ, 1960 ve 1980 yıllarında Türkiye'de yaşanan darbelerin de geride kaldığını belirtti.

Tepkiler

  • Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili olarak Bu karanlık senaryoların hepsi lanetlidir ve insanlık vicdanında mahkum edecektir. dedi.
  • Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal ise Bu iddiayı geçerli görüyorsan, Genelkurmay Başkanı'nı anında görevden almak zorundasın...Her hafta yeni bir senaryo; birileri yazıyor, birileri sahneye koyuyor. Sanki Aşk-ı Memnu dizisi. dedi.
  • Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yönelik bir karalama kampanyası yürütüldüğünün açık olduğunu, ancak Genelkurmay'ın söz konusu iddialara ilişkin açıklamalarını tatminkar bulmadıklarını belirtti.

İlgili haberler

22 Ocak 2010: Türkiye "Balyoz Harekât Planı"nı konuşuyor

Kaynaklar