İçeriğe atla

BM Mavi Marmara raporu: "İsrail devletler hukukunu ihlal etti"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Eylül 2010, Cumartesi

Saldırıya uğrayan Türk gemisi MV Mavi Marmara
Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu

Mavi Marmara baskınını soruşturan Birleşmiş Milletler komisyonu İsrail’i uluslararası yasaları ihlal etmekle suçladı. Üç üyeli komisyon, İsrail'in Türk gemisine saldırısını "vahşet" olarak niteledi ve Gazze'nin abluka altında tutulmasının da yasadışı olduğunu bildirdi. Rapora ilk resmi tepkiyi New York'ta açıklayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu raporu tarafsız bulduklarını ve takdirle karşıladıklarını söyledi.

BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından kurulan komisyon, 56 sayfalık raporunu kamuoyuna açıkladı. Raporda, İsrail askerleri, baskın sırasında, aralarında işkence ve cinayetin de bulunduğu çeşitli suçlarla suçlanıyor ve haklarında dava açılması tavsiye ediliyor. İsrail Dışişleri Bakanlığı BM raporunu reddetti, soruşturma sonucunun siyasi ve taraflı olduğunu ve aşırı görüşleri yansıttığını öne sürdü.

Türkiye İsrail'in Mavi Marmara baskınını soruşturan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu raporunun sonucunu memnunlukla karşıladı. Rapora ilk resmi tepkiyi New York'ta açıklayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu raporu tarafsız bulduklarını ve takdirle karşıladıklarını söyledi.

Dün gece New York'ta Balkan ülkesi liderlerinin ağırlandığı zirvede Türk basınına açıklama yapan Ahmet Davutoğlu, İsrail'i Mavi Marmara baskınından dolayı eleştiren raporun değerli hukukçular tarafından yazıldığını ve sağlam delillere dayandığını söyledi. Davutoğlu raporun bulgularının Türkiye'nin 1 Eylül'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na sunduğu raporun bulgularıyla örtüştüğünü kaydetti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un ayrı olarak kurduğu Mavi Marmara soruşturma komisyonunun da raporunu beklediklerini kaydeden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, iki komisyonun da çalışmalarına destek verdiğini belirtti. Davutoğlu, Mavi Marmara baskınının düzenlendiği 31 Mayıs gününden bu yana Türkiye’nin "uluslararası hukuk dilinde, uluslararası toplumu yanına alarak" kendini ifade ettiğini kaydetti ve "Ümit ederiz ki artık İsrail tarafı da hukuk dilini kullanmayı öğrenir ve bu çerçevede davranır. Bizim beklentimiz budur," diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada yedi talepte bulunduğunu, Güvenlik Konseyi'nin bu talepleri benimsediğini ve bu taleplerin takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi. "Şu anda bu talepler önemli ölçüde karşılandı," diyen Davutoğlu, "Vatandaşlarımız ve diğer yolcular salıverildi. Gemiler bırakıldı. Oradaki malzeme Gazze'ye ulaştırıldı. Bunlar hep bizim taleplerimizdi. İki tane uluslararası komisyon oluşturuldu. Gazze'ye yönelik abluka hafifletildi. Bunlar yine elde edilen sonuçlar, şimdi bunun parçası olarak İsrail'den talebimiz ki, mademki ortada bir suç var, bunun gereği olan beklentiler de atılmalı," şeklinde sözlerini sürdürdü. Davutoğlu İsrail'in Türkiye'ye karşı değil, uluslararası topluma karşı suç işlediğini savunarak, merkezi Cenevre’de bulunan BM İnsan Hakları Komisyonu'nun raporunun bu durumu tescil ettiğini kaydetti.

İlgili haberler

Kaynaklar