İçeriğe atla

İsrail kendi soruşturma komisyonunu kuruyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

14 Haziran 2010, Pazartesi

Benyamin Netanyahu

İsrail tarafından 30 Mayıs 2010 tarihinde abluka altında tutulan Gazze'ye yardım malzemesi götürmek üzere yola çıkan yardım gemilerinden Mavi Marmara'ya yapılan müdehalenin ardından 9 Türk yaşamını yitirmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin toplanmasının ardından, Türkiye hükümetinin isteği ile tarafsız soruşturma başlatılması istenmiş, ancak İsrail hükümeti soruşturmayı red ederek, gemideki 9 Türk'ün ölümüne neden olan olayla ilgili olarak iç soruşturma komisyonunu kuracağını açıklamıştı.

13 Haziran 2010 tarihinde İsrail hükümetince yapılan yeni açıklamada, soruşturma kapsamında kurulacak olan inceleme komisyonunda, yabancı gözlemci olarak yer alması öngörülen iki kişiden birinin, Nobel Barış ödüllü Lord David Trimble, diğerinin de Kanada askeri kuvvetlerinde, 2006 - 2010 tarihleri arasında görev yapmış Tuğgeneral eski askeri ve aynı zamanda Hukuk Müşaviri Ken Watkin olduğu belirtildi. Hükümetin açıklamasında, açılacak olan soruşturma komisyonunun başkanlığını, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin emekli yargıçlarından Yaakov Tirtel'in yapacak. Ayrıca komisyonda uluslararası hukukçu Prof. Şabtay Rosen ile İsrail ödülü sahiplerinden ve Hayfa'daki eski Teknion Başkanı Amos Horev'in de bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, soruşturma komisyonun ayrıca Gazze Şeridi'ne denizden uygulanan ablukanın güvenlik durumunu uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde gözden geçireceği bildirildi. Mavi Marmara gemisinin Gazze'ye varmasının engellenmesi konusunun yine uluslararası hukuk çerçevesinde ele alınacağı, yardım filosunu düzenleyenlerin, düzenleyen kişi ve kuruluşun eylemlerinin ve katılımcıların kimliklerinin de inceleneceği ifade edildi. İsrail hükümetinin açıklamasından sonra, Beyaz Saray'dan gelen bir başka açıklamada komisyonun kurulacak olması önemli bir adım olarak nitelendirildi.

İlgili haberler

Kaynaklar

Vikipedi Gazze insani yardım filosu saldırısı hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.