Avea ve Eyüp Belediyesi “Akıllı Belediye” projesini başlattı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Kasım 2011, Cumartesi


Eyüp Belediyesi ve GSM operatörü Avea "Akıllı Belediye" projesini başlattı. Eyüp Belediyesi Başkanı İsmail Kavuncu ve Avea CEO’su Erkan Akdemir’in imzaladığı iş birliği ile 350 bin kişi internete ücretsiz girerek, e-belediye hizmetlerine erişebilecek, belediyenin çalışmaları daha koordineli hale gelecek. 18 ayrı ürün ve hizmeti kapsayan projenin ilk etapta 6 modülü pilot uygulamayla hayata geçirildi. Projenin 2012 sonuna kadar tamamlanması düşünülüyor.

Proje pilot uygulamayla hayata geçirildi. Projenin pilot aşamasında:

  • Ücretsiz internet erişimi - Rami Parkı'na kurulan 42 megabitlik 3G bağlantısı ile park içinde internete erişilebilecek.
  • Çöp toplama hizmetinin optimizasyonu - Çöp kamyonlarına ve çöp kutularına yerleştirilen takip sistemi ile çöplerin toplanıp toplanmadığı gibi bilgiler elde edilebilecek.
  • Parklarda güvenlik çalışmaları - 3G destekli cep telefonlarına indirilecek uygulamayla ailelerin çocuklarını izleyebilecek. Ayrıca halk parkın doluluk oranını da eş zamanlı olarak öğrenebilecek.
  • QuickResponse (QR) Code ile tarihi alan bilgilendirmesi - Pilot uygulama kapsamında ilk olarak Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp Sultan Camii, Mihrişah Valide Sultan İmarethanesi, Cülus Yolu, Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Akif Ersoy’un kabirlerinin bilgileri QR Code sisteminde toplandı. Bilgiler 4 dilde verilecek.
  • Saha yönetim sistemi, saha personeli otomasyonu - Belediye ekiplerinin işlerini kolaylaştırmak ve zamandan tasarruf amaçlı geliştirilen sistem ile ilçede yaşayanların şikayetlerine daha hızlı yanıt verilebilecek.
  • Eyüp Belediyesi çalışan güvenliği ve koordinasyonu - Kamusal alanların temizliğini yapan Fen İşleri çalışanlarının saha otomasyonu ve güvenliği için sağlıklı takibin yapılabilmesini sağlıyor.

Kaynaklar