Anonymous grubu Türk devlet sitelerine saldırmaya başladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Haziran 2011, Cuma


Kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, İsveç merkezli bir uluslarararası organizasyon olan WikiLeaks'a yakınlığı ile bilinen Anonymous isimli uluslararası hacker grubu, bir kaç gün önce 22 Ağustos tarihinde Türkiye'de uygulamaya başlanacak olan "filtre" sistemi ile ilgili olarak Türkiye hükümetini tehdit etmişti. Dün Anonymous siber tepki grubu Türkiye'de belirli gov.tr uzantılı sitelere DDOS saldırıları düzenlemeye başladı.

Gruba Türkiye'den de katılımlar olduğu ve katılımları Türkiye'den destekleyenlerin de bulunduğu, Twitter sitesinde bulunan AnonymousTurkey tarafından açılan operationturkey tweetinde belirtiliyor. Yazılan tweetlerde siber saldırıların yalnızca Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı(TİB)'na yapılmasını isteyenlerin tweetleri de yer buldu. Grup bir ara yalnızca TİB'e siber saldırı yapıldığını söylemesine rağmen, siber atakların sürpriz hedefler ile devam edeceği açıklaması geldi. Dün akşam saatlerinden bu yana Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nın sgk.gov.tr, ihbarweb.gov.tr adresleri görüntülenemiyor. SGK sitesi üzerinden ilaç takip sistemini kullanan eczane ve hastanelerin zor durumda kalabileceği endişesi yaşanıyor. Ancak Türk Telekom yapılan siber saldırıların ardından söz konusu gov.tr uzantılı siteleri yurtdışından ulaşmaya engellediği belirtiliyor. Uzmanlar tarafından çok sayıda kişi tarafından programlar vasıtasıyla uygulanan siber saldırıya karşı alınabilecek en sağlam yöntemin bu olduğunu doğruluyorlar.

Yapılan saldırıların 12 Haziran günü yapılacak olan seçimde Yüksek Seçim Kurulu internet uygulamaları ve sitesine de yapılabileceği belirtilirken, hükümet yetkililerinin bu duruma karşı tedbirli olması istenildi. Ancak Anonymous grubu yaptığı bir açıklamada kesinlikle YSK sitesine saldırma gibi bir eylemleri olmayacağını belirttiler.

Saldırılara karşı önlem almaya çalışan TİB yetkilileri çareyi siteye ulaşmak isteyenleri tib.gov.tr/index2.html adresine yönlendirmekte buldu. Haberi yazdığımız sabah saatlerinde halen bir kaç kuruma ait gov.tr uzantılı sitelere ulaşılamaması endişelere yol açıyor. Sosyal paylaşım ağlarında saldırıyı destekleyenler ile birlikte siber saldırının gereken cevap olduğunu belirtenler de bulunuyor. Siber saldırıyı Türkiye'den desteklemek isteyenleri ise hukukçular uyararak, haklarında ağır cezai müeyyideler uygulanabileceğini belirtiyorlar.

Bu arada kendisini Türk Hacker gurubu olarak tanıtan Ayyıldız Team isimli internet sitesinden yapılan açıklamada, Anonymous isimli web sitesine saldırı yapıldığı ve her ne amaçla olursa olsun yapılan bu saldırılara karşı kayıtsız kalınamayacağı belirtilerek, gov.tr uzantılı sitelere siber saldırı düzenlediği belirtilen 115 IP adresini sitesi üzerinden yayınladı. Söz konusu Ip adreslerinin güvenlik güçlerinin çalışmalarında yardımı olacağını beyan ederek yayınlayan grup, Anonymous web sitesinin korkularından dolayı ücretsiz bir adres üzerinden yayına devam ettiğini açıkladı.

Meydana gelen siber saldırılar ile ilgili olarak bugün devlet yetkililerinin açıklama yapması bekleniyor.

Kaynaklar