İçeriğe atla

Almanya E. coli salgınının kaynağının büyük olasılıkla soya filizleri olduğunu açıkladı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

10 Haziran 2011, Cuma

Hastalığa yol açan E. coli bakterisi

Almanya'da ölümlere yol açan E. coli salgınının kaynağının çok büyük ihtimalle soya filizleri olduğu Alman yetkililer tarafından açıklandı. Bugün (10 Haziran) günü Almanya Hastalık Kontrol Merkezi başkanı Reinhard Burger, herhangi bir tahlil sonucunda filizlerde bakteri çıkmadığını; ancak hastaları inceleyerek hastalığın kaynağının soya filizi olduğuna varılabileceğini açıkladı. Salgın şu ana kadar 30'u Almanya'da ve biri İsveç'te olmak üzere 31 ölüme yol açmış durumda.

Burger, Aşağı Saksonya'daki şüpheli bir çiftlikten alınan örneklerin temiz çıktığını; ama yapılan araştırmalarda soya filizi yiyenlerin yemeyenlere göre hastalığa yakalanma olasılığının 8.6 kat daha yüksek olduğunun ortaya çıktığını söyledi ve hastalığın kaynağının filizler olduğunu ilan etti.

Alman yetkililer salatalık, domates ve marul yenmemesi yönündeki uyarıları kaldırdı. Almanya Sağlık Bakanı Daniel Bahr, uyarının o dönem bilinenlere göre haklı olduğunu belirtti. Bunun üzerine hastalığın en yaygın olduğu yer olan Hamburg şehrindeki çiftçiler tonlarca marul ve salatalığı bedava olarak dağıttı. Şu anda tek uyarı soya filizlerinde bulunuyor. Soya filizleriyle temas eden diğer sebzelere de hastalığın bulaşabileceğini söyleyen yetkililer, hijyene çok önem verilmesi gerektiğini hatırlattı. Gelişmeler üzerine Rusya Avrupa'dan sebze ithalatı yasağını kaldırmaya söz verdi.

Bu sırada daha önce İspanya'dan gelen salatalıkların salgına yol açtığına yönelik açıklama yüzünden meydana gelen zarar sonucu Avrupa Komisyonu 210 milyon euro ödeme sözü verdi.

Soya filizlerinin daha önce 1996'da Japonya'da ve 1997'de ABD'nin Michigan ve Virginia eyaletlerinde de E. coli salgınına yol açtığı biliniyor.

Kaynaklar