ABD'nin 5 eyaletinde kar fırtınası nedeniyle acil durum ilan edildi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

9 Şubat 2013, Cumartesi

Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York, New Jersey, Massachusetts, Vermont, Connecticut ve Main eyaletleri ile şehirlerini kapsayan "Nemo" adı verilen kar fırtınası nedeniyle bazı bölgelerde rüzgarın hızının saatte 100 ila 120 kilometreye kadar ulaştığı, kar kalınlığının ise 61 santimetreye ulaşması nedeniyle acil durum ilan edildi. Yetkililer acil durum süresince herhangi bir can kaybı yaşanmaması için vatandaşların dikkatli olması uyarısında bulunuyorlar. Fırtına şu ana kadar üç can aldı.


Fırtınanın özellikle Massachusetts ve Connecticut eyaletlerinde etkili olması bekleniyor. Dün öğleden sonra da fırtınanın etkili olduğu bazı eyaletlerde eğitim ve öğretime ara verildi. Araçların saat 16.00'dan sonra trafiğe çıkması ise yasaklandı.


Fırtına enerji nakil hatlarını da etkiliyor. Gece yarısı Massachusetts'ta üçyüzbin olmak üzere, çevresinde bulunan diğer şehirler ile birlikte yaklaşık olarak beşyüzbinin üzerinde kişi elektriksiz kaldı.


Üç kişinin hayatını kaybettiği fırtınada, can kayıplarına kar temizliği ve trafik kazalarının neden olduğu belirtildi. Ayrıca diğer olumsuzlukları arasında bu eyaletlerdeki 4.000'in üzerindeki uçak seferinin iptal edilmesi oldu. Uzmanlar fırtınanın etkisini arttıracağından endişe ediyorlar.

Kaynaklar