ABD'de gereksiz antibiyotik kullanımı kaygı yaratmaya devam ediyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Aralık 2010, Cumartesi

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi ya da kısa adıyla CDC, hastaları, anne babaları ve doktorları antibiyotik kullanımının yanlış kullanımı konusunda eğiten bir kampanya başlattı. Antibiyotiklerin yanlış kullanımı ilaca dayanıklı süper mikropların türemesine yol açıyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi CDC, Kasım ayının üçüncü haftasını ‘Antibiyotikler hakkında bilgilenme’ haftası ilan etti. Daire dikkatleri bu kuvvetli ilaçların yanlış kullanımına çekmeyi hedefliyor. Çoğu zaman doktorlar bakteriye dayalı enfeksiyon içermeyen hastalıklara da antibiyotik yazıyor. Ya da hastalar ilacı gerektiği gibi kullanmıyor.

Kampanyanın tıp direktörü Doktor Lauri Hicks antibiyotiklerin bir çok nedenden dolayı gereğinden fazla yazıldığı görüşünde: Hiks,” Doktorlar bazen sırf hastaları istiyor diye ya da yanlış teşhis korkusundan antibiyotik reçetesi yazıyor. Çoğu zaman hastalar doktorlardan antibiyotik talep ediyor.”şeklinde konuşuyor.

Antibiyotikler doktor kontrolu altında alınmadığında da yanlış kullanılabiliyor. Bir çok ülkede antibiyotik için doktor reçetesi şart. Ancak Hicks bunun her zaman uygulanmadığını belirtiyor.

Hicks, bazı yerlerde antibiyotik ilaçlar reçetesiz alınabildiğini, bu yüzden gerektiği gibi kullanılmadığını söylüyor.

Hastalık Önleme ve Kontrol Dairesi Amerika’da bir yıl içinde kullanılan antibiyotiklerin yarısının gereksiz yazıldığını belirtiyor. Bu durum aşırı maliyete neden oluyor. Ayrıca antibiyotiklerin aşırı kullanımı ilaca dayanıklı bakterilerin üremesine yol açabiliyor. Dayanıklı bakterilerin tedavisi için daha kuvvetli ve maliyeti yüksek ilaç hazırlamak gerekiyor. Bazen etkili ilaç bulunmayınca insan hayatı da tehlikeye girebiliyor.

Amerika’daki kampanyanın benzerleri Avrupa ve Kanada’da da başlatıldı. Hicks antibiyotiklerin aşırı ve gereksiz kullanımının tüm dünyada kaygı konusu olduğunu belirtiyor. Hick’se göre dayanıklı bakteriler ülke ya da sınır tanımıyor. Bu bakteriler kolaylıkla ülkeden ülkeye sıçrayabilir. Antibiyotiklere dayanıklı bakteriler tüm dünya için tehlikeli.

Kaynaklar