15. Kral Müzik Ödülleri ve 7. MÜ-YAP Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

6 Mayıs 2009, Çarşamba

15. Kral Müzik Ödülleri ve 7. MÜ-YAP Müzik Ödülleri, 5 Mayıs 2009 Salı günü ortak düzenlenen gecede sahiplerine verildi. Her yıl Kral Müzik Ödüllerinden bağımsız olarak albüm satış rakamlarına göre verilen MÜ-YAP Müzik Ödülleri de aynı gecede sahiplerine verildi. MÜ-YAP ödülleri daha önceden açıklanırken, Kral Müzik ödülleri gecede canlı olarak açıklandı. Kral Ödülleri SMS oylamasıyla ve 50 kişiden oluşan büyük jürinin oylarıyla belirlendi. Mü-yap ödüllerinde ise; 100 bin satış rakamını geçen albümler altın, 200 bini geçenler platin ve 300 bini geçenler diamond olarak ödüllendirildi. Dijital olarak en çok indirilen şarkılara ise dijital ödül verildi.

Kral TV'nin satışı dolayısıyla gece Doğuş grubu'nca düzenlendi. Önceleri "Kral TV Video Müzik ödülleri" olarak verilen ödüller Doğuş grubuyla beraber gelen değişimle "Kral Müzik Ödülleri" olarak kısaltıldı. Gecenin sunuculuğunu Asuman Krause ve Behsat Uygur üstlendi. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında düzenlenen gecede Müslüm Gürses perormanslarıyla yer aldı.

Yılın şarkısı ödülünü Rafet El Roman'ın "Aşk-ı Virane" şarkısı aldı. Yılın Grubu Mor ve Ötesi olurken, Yılın Pop şarkıcısı Serdar Ortaç oldu. Onur Ödülü ise Orhan Gencebay'a verildi.

Gecede tatsız bir olay da yaşandı. Kimliği belirlenemeyen birisi ödül alan Serdar Ortaç'ı tuvalette tokatladı. Ortaç, Şişli karakolunda olayla ilgili olarak ifade verdi.

Kaynaklar