İçeriğe atla

Üniversite öğrencilerini taşıyan midibüse çığ düştü

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

21 Kasım 2009, Cumartesi

Afetler ve kazalar
Afetler ve kazalar ile ilgili diğer haberler
Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesinde sık sık çığ düşmesi olayları görülmektedir.

Bayram tatili nedeniyle Erzurum'dan Rize'ye gitmek üzere yola çıkan Atatürk Üniversitesi'nin 17 öğrencisi ve 1 otobüs firması çalışanı İkizdere ilçesi yakınlarında Ovit Dağı'nda çığ düşmesi sonucu mahsur kaldı.

Bölgeye yoğun tipi ve sis yüzünden dün akşamdan bu yana ulaşılamadığı, araçta bulunan 18 kişiyi kurtarma çalışmalarının halen aralıksız sürdüğü bildirildi. Mahsur kalan öğrenciler cep telefonlarıyla ailelerine ve yakınlarına bilgi verdi. Yakınlarının bilgilendirmesiyle harekete geçen yetkili makamlar arama-kurtarma çalışması başlattı. Bölgeye sevkedilen sivil savunma ekiplerinin çalışmalarında yoğun tipi ve kar nedeniyle gece boyu ilerleme kaydedilemedi. Öğle saatlerine doğru mahsur kalan araca 4 kilometre kadar yaklaşan kurtarma ekiplerinin çalışmaları halen devam ediyor. Öte yandan Diyarbakır hava üssünden hareket eden helikopterin yoğun sis nedeniyle bölgeye ulaşamadığı bildirildi.

Kurtarma çalışmalarını yerinde izlemek üzere Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu bölgeye gitti. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'da Ankara'dan Rize'ye hareket etti.

Araç ve içindekilere yerel saat ile 00.30 civarında ulaşıldığı ve soğuktan etkilenen 2 kişiye tıbbi müdahale edildiğini diğerlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Kaynaklar