İçeriğe atla

"Doğal afet şehitliği diye bir şehitlik yok"

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

20 Ekim 2012, Cumartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Afyon'da yaşanan patlamada şehit olan askerlerin "doğal afet şehidi" sayıldığı yönündeki haberlere tepki gösterip "Doğal afet şehitliği diye bir şehitlik yok" açıklaması yaptı.

[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Bu kavram üzerinden şehitlerimizin ve ailelerinin yıpratılmasını ve üzüntülerinin arttırılmasını doğru bulmuyorum.
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]

—Fatma Şahin


Bakan Şahin; "..TSK gerekli açıklamayı yaptı. Orada bir iç yönerge var yönetmelik bile değil. Şehitlerimizin defnedilebilmesi ile ilgili Genel Kurmay'ın hazırladığı bir iç yönetmelik bu. Dolayısıyla Afyon'daki şehitlerimizle ilgili sayın başbakanımızın söylediği 'aileler kesinlikle mağdur olmayacak onlar rahat olsunlar' dedi."

Tarihçe

5 Eylül 2012'de Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı Afyonkarahisar’daki Mühimmat Depo Komutanlığındaki cephanelik patlamasında ölen 25 askerin görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğunu (doğal afet şehidi) asker yakınlarına Kara kuvvetleri Komutanlığı'ndan yollanan mektupta belirtildi. 18 Ekim 2012'de, gelen tepkiler üzerine Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı bir açıklama yaptı ve şöyle dendi: ".. ilgili yönergenin 4'üncü maddesinin 'h' bendine (Herhangi bir askeri tesis, kışla ve binanın yangın, sel, deprem, heyelan, çığ gibi doğal afetlere maruz kalması nedeniyle ölenler) en yakın olduğu değerlendirilmiş ve personelimiz şehitliklere defnedilmiştir."

Kaynaklar