İçeriğe atla

Afyon'da patlamada ölen 25 asker "doğal afet şehidi" sayıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

16 Ekim 2012, Salı

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı


Türkiye Cumhuriyeti Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı'na bağlı Afyonkarahisar’daki Mühimmat Depo Komutanlığında, 5 Eylül 2012'deki cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğunu (doğal afet şehidi) asker yakınlarına Kara kuvvetleri Komutanlığı'ndan yollanan mektupta belirtildi.
Patlama sonrası Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nca gerçekleştirilen araştırmada patlamanın nedeni belirlenemedi. Hazırlanan raporda, "Olayın içinde bulunan personelin hayatlarını kaybetmiş olmaları, ifadesine başvurulan personelin de direkt olarak olayın içinde olmaması nedeniyle, patlamanın nasıl ve neden meydana geldiği İdari Tahkikat sonucunda belirlenememiştir" notu düşüldü. Askeri Savcı, 14 Eylül 2012'de "patlamada sabotaj ya da terör izine ait bir emare bulunmadığını" söyledi.
Doğal afet şehidi 21 er ve erbaşların yakınlarına 3 bin'er TL tazminat ödendi. Doğal afet şehidi olan iki astsubay ve uzman çavuşa ödenecek yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu belirleyecek. Ayrıca doğal afet şehidi askerlere Mehmetçik Vakfı da 30'ar bin lira ödeyecek. Astsubay ve uzman çavuşların aldığı maaşlar ailelerine aylık olarak ödenmeye devam ediyor, er ve erbaşların yakınları için belirlenen net asgari ücret tutarı kadar maaş bağlanacak. Askerler görev şehidi sayılacağındn, geriye kalan yakınları bazı haklardan mahrum kalacaklar.
Şehit olan askerin yakınına tanınan hakları belirleyen yasalarda terörle mücadelede ölen asker ile kaza veya ihmal sonucu ölen askerin geride kalan yakınlarına sağlanacak haklarda fark bulunuyor. Bir er, geriye kalan yakınlarının tüm şehitlik haklarından faydalanabilmesi için "terörle mücadele" sırasında yaşamını yitirmeli. Afyon'daki askerler gibi görev şehidi sayılan erler, Terörle Mücadele Kanunu kapsamının dışında kaldığı için aile bireylerine iş hakkı tanınmayacak.

Kaynakça