İçeriğe atla

Zonguldak'ta grizu patlaması

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

19 Mayıs 2010, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Zonguldak'ın Türkiye'deki konumu

Zonguldak’ta maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 30 işci toprak altında kaldı. Zonguldak Valisi Erdal Ata, 540 metre derinlikte mahsur kalan işcilere kurtarma ekiplerinin ulaşmaya çalıştığını açıkladı. Zonguldak’ta acılı bekleyiş sürüyor. Canını dişine takan mesai arkadaşları, göçük altında kalan 30 madenciye ulaşmaya çalışıyor. Ancak patlamanın ardından 49 saat geçmesine rağmen, işçi bulunamadı. Türkiye Taş Kömürü Genel Müdürü Burhan İnan, göçük olan yere ancak 4 gün sonra ulaşılabileceğini söyledi.

İlk göçüğün aşılmasına rağmen bu sefer de kurtarma çalışmasının yürütüldüğü bölümde, yeni bir göçüğe rastlandı. Kayaları kırmaya çalışan kurtarma ekipleri, gaz yüzünden dönüşümlü çalışıyor. Bölgede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürü Burhan İnan, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, kurtarma çalışmalarını yerinde takip etmek üzere Zonguldak’a gitti. Maden ocağında incelemelerde bulunan Erdoğan, yetkililerden bilgi aldı ve işçi aileleriyle görüştü. Bu patlama, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük patlamalarından biri olarak tarihe geçti. Yine Türkiye tarihinin en büyük patlaması Zonguldak Kozlu'da 3 Mart 1992'de meydana gelmiş, kazada 263 işçi hayatını kaybetmişti.


[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Çalışmalarımızı bütün gayretimizle sürdürüyoruz, 30 kardeşimize bir an önce ulaşmak istiyoruz.
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]

—Recep Tayyip ErdoğanKaynaklar