Zeki Sezer DSP genel başkanlığından istifa etti

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

11 Nisan 2009, Cumartesi

Zeki Sezer

Demokratik Sol Parti genel başkanı Zeki Sezer, il başkanları ve Parti Meclisi üyeleriyle birlikte düzenlenen toplantıda, Bülent Ecevit'ten devraldığı genel başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Zeki Sezer konuşmasında 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde istedikleri sonucu alamadıklarını belirterek, "Her konuşmamda neredeyse, başarılı olamayanların bulundukları kurumun da, ülkenin de önünü tıkamaması gerektiğine inandığımı söylüyordum. İnançlarıyla yaşayan birisi olarak bugün Demokratik Sol Parti genel başkanlığından istifa ediyorum." dedi. Bülent Ecevit'ten sonra bu görevi yapmanın "büyük onur ve gururunu taşıdığını" söyleyen Sezer, istifasını engellemek isteyen vatandaşlara "Ben demokratik solcuyum; ölünceye kadar da öyle kalacağım. Genel başkanlıktan ayrılıyorum, DSP’den değil." yanıtını verdi.

İstifa açıklamasıyla birlikte genel başkanlık döneminde parti içi tartışma yaratan mali duruma da değinen Zeki Sezer, 2004 yılının Temmuz ayında göreve geldiğini hatırlatarak o tarihten bu yana yapılan parti harcamalarına ilişkin bilgi aktardı. "Şu anda parti kasasında 29 küsur trilyon paramız var" diyen Sezer, bu tartışmaların Demokratik Sol Parti'yi yıpratma amacı taşıdığını sözlerine ekledi.

Zeki Sezer ayrıca, başka bir partinin adaylarını destekledikleri gerekçesiyle tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edilen 5 milletvekili hakkındaki tedbir kararının Parti Meclisi tarafından kaldırılmasını önerdi. Bu 5 milletvekili hakkındaki tedbir kaldırılırsa, bu kişiler de kurultayda oy kullanıp aday olabilecek.

İstifa kararının kesin olduğunu vurgulayan ve konuşmasını bitiren Zeki Sezer, daha sonra partililerin göz yaşları, alkışları ve sloganları arasında toplantı salonundan ayrıldı.

Bundan sonraki süreçte DSP tüzüğüne göre 45 gün içinde genel başkan seçimi için kurultay toplanması gerekiyor. Bu tarihe kadar Parti Meclisi'nin belirleyeceği bir isim genel başkanlığa vekâlet edecek.

Kaynaklar