Yeni komutanlar belli oldu

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

4 Ağustos 2011, Perşembe

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in ve kuvvet komutanlarının bir hafta önce emekliliklerini istemesi ile boşalan koltukları, üç gün süren Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantısı sonunda yeni sahiplerini buldu.

Yüksek Askeri Şûra'da alınan kararlara göre, Işık Koşaner'in ayrılmasından sonra vekâleten bu görevi yürüten Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel Genelkurmay Başkanı oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Oramiral Emin Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ise Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten getirildi. Erten, emeklilik zamanının gelmesinden dolayı bu görevi ancak bir sene sürdürebilecek. Jandarma Genel Komutanlığı'na ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu atandı.

YAŞ toplantısından çıkan bu kararlar Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandıktan sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak resmileşti. Toplantıda, Balyoz davası'ndan yargılanan 14 tutuklu subayın görev süresinin bir yıl uzatılmasına da karar verildi.

İlgili haberler

Kaynaklar