İçeriğe atla

WikiLeaks belgeleri: Mehmed Uzun ABD'nin Kuzey Irak'a askeri ve Türkiye'ye siyasi müdahalede bulunmasını istedi

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

2 Eylül 2011, Cuma

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir WikiLeaks belgesi, Kürt yazar Mehmed Uzun'un ABD'nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin "demokratik ilerlemesi"ni sağlamak için Kuzey Irak'a askeri müdahalede bulunmasını ve Türkiye'nin "demokratikleşmesi" için baskı yapmasını istediğini ortaya koydu.

ABD'nin Beyrut büyükelçiliğinden 5 Temmuz 1985 tarihinde "çok gizli" olarak gönderilen raporda, Mehmet Uzun'la 15 Haziran 1985'te yapılan görüşmenin ayrıntıları aktarıldı. Raporda Uzun'un ABD'nin Kuzey Irak'ı "özgürlüğe kavuşturması" gerektiğiyle Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin demokratik bir yapıya kavuşturulması ve azınlık durumundaki Türkmenler ile Süryanilerin haklarının verilmesinin önemli olduğunu söylediği bildiriliyor. Uzun'un istekleri arasında Türkiye'de Kürtlere geniş siyasi ve kültürel hakların verilmesi de var.

Raporda Uzun'un Türkiye'nin Kuzey Irak'a bir sınırötesi operasyon yapacağına inanmadığı, sınıra yapılan yığınağın ülkedeki "demokratikleşme ile askeriye arasındaki siyasi iç çekişmeden kaynaklandığı"nı söylediği da belirtiliyor. Uzun görüşmede Kürtçe kullanması nedeniyle kendisine uygulanan yasal işlemlerden rahatsızlığını da dile getiriyor. Uzun, PKK'nin askeri olarak alt edilemeyeceğini de söylüyor.

Uzun ülkedeki iç çekişmenin askeri bir elitin ülke yönetimini ele geçirmeye çalışmasından kaynaklandığını ve "bu derin devletin Türkiye için bir kanser olduğunu" da sözlerine ekliyor.

Raporda Uzun'un görüşlerinin Türkiye'nin önde gelen Kürt aydınlarının, insan hakları savunucularının, gazetecilerinin ve sivil toplum örgütü liderlerinin görüşlerini yansıtması nedeniyle önemli olduğu belirtiliyor.

Kaynaklar

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.