Vikihaber tartışma:Hizmetliler

Vikihaber, özgür haber kaynağı!
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
[[{{{bağlantı}}}|   ]]
[[Resim:{{{resim}}}|{{{en}}}|{{{boy}}}]]
Bu sayfa Vikihaber:Hizmetliler maddesi üzerindeki değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.

Hizmetlilik yetkisinin geri alınması[düzenle]

Vikipedi'de de şu anda bu anda bir tartışma sürüyor, biliyorsunuzdur. Onlarla aynı hatalara düşmemek, yıpratıcı tartışmalar yaşamadan hizmetlilik yetkisinin geri alınmasını ve de topluluğun verdiği yetkinin topluluk tarafından geri alınabilmesini sağlamak için burada da hizmetliliğin topluluk tarafından geri alınabilmesine ilişkin bir sürece ilişkin bir teklif sunuyorum: "Vikihaber'de şikayetin yapıldığı ana kadar yapılmış değişiklik sayısının binde biri (şu an için 75) değişiklik yapmış, bu rakamın üçte biri kadar değişikliği de (şu an için 19) son üç ay içinde yapmış en az dört kullanıcı bir hizmetlinin hizmetliliğinin alınması için oylama açabilir." Bunu ileride duruma göre güncelleyebilir, kalıcı ve o döneme göre makul bir rakam koyabiliriz. Ne dersiniz? --82 ~ 145 11:43, 9 Eylül 2011 (UTC)

Kesinlikle hizmetlilik geri alım prosedürü oluşturulmalı. Lakin her vikdien buraya oy verilebildiği için şartların önerilenin aksine daha farklı olması lazım. Hangi şartlar olur? sorusu üzerinde biraz düşünelim.Duke ϡ»» ileti ^^ 14:31, 9 Eylül 2011 (UTC)
Yukarıda önerdiğim şu an için uygun gözüküyor, kullanıcıların ortalama değişiklik sayısı artarken bu da otomatik olarak artacaktır. Yalnız Vikihaber üç-dört yıl sonra (umarım) gelişip toplam değişiklik sayısı milyonlara ulaşınca buradaki rakam da gereğinden fazla miktarlara ulaşabilir; ama bunu o zaman halledebiliriz bence. --82 ~ 145 13:32, 15 Eylül 2011 (UTC)
Kardeş projeler henüz gelişmemiş ve kendine has toplulukları bulunmadığından bu öneriye karşıyım. Ancak uzun süre aktif olmayan hizmetlilerin yetkileri meta politikalarına göre alınabiliyor ve ben 5-6 inaktif hizmetlinin yetkisinin alınmasını sağlamıştım. Bir hizmetlinin başka nedenlerden de yetkisi alınabilir meta politikaları buna da izin veriyor. (Şu ana kadar hiç ihtiyacım olmadı sanırım Azerice Vikikitap'ta bu tarz bir durum varmış.) Köy çeşmesinde bir oylama açılması ve yeterli desteğin sağlanması hizmetlinin yetkilerinin alınmasına yardımcı olacaktır.--Reality 16:26, 15 Eylül 2011 (UTC)

Onlarla aynı hataya dusmemek derken?. Burdakiler ordada çalismiyormu?Bu imzasız yazı 95.8.29.179 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

İki proje birbirinden bağımsızdır. Dolayısıyla elbette ki onlar. Görülebileceği gibi orada eksik olan süreçler sıkıntı yaratmakta. Henüz proje küçük; ama altyapıyı önceden kurup gelecekte bunlardan doğabilecek sıkıntıları önlemek bence daha mantıklı. --82 ~ 145 19:55, 15 Eylül 2011 (UTC)

Şöyle yapalım o zaman, normalde Türkçe vikiprojelerinde aktif olanlar oy verebiliyor. Ama bunda güven oylamasının açılabilmesi için 5 kişinin Vikihaberde değişiklik ypamış olması gereksin. Çünkü Vikihaber politikaları diğer projelere göre bazen biraz anlaşılmaz ve zıt(arşivleme,özgünlük vb).

  • Hizmetlilik yetkileri kötüye kullanıldığında yetkiler geri alınır.
  • Vikipedi topluluğu tarafından geri alınabilir. Hizmetli için güven oylaması yapılmasına karar vermek için en azından 5 Vikihabercinin imzası gerekir. Bu Vikihaberciler aktif kullanıcılar olmalıdır. Son 3 ayda 150 değişikliğe sahip olmalıdırlar. Oylama 7 gün sürer. Bunun sonucunda yapılacak bir hizmetlilik geri alma oylamasının geçerli olması için en az 20 kullanıcının oylamaya aktif katılması gereklidir. Yorum veya oy ile oylamaya katılanlar aktif katılımcı olarak değerlendirilir.
  • Hizmetlinin şifresini başka biri ile paylaştığı veya kuklacılık yaptığı tespit edilirse yetkileri geri alınır.

Yani güven oyu açabilmek için Vikihaberciler gerekiyor. Ama Hizmetlilik oylamasında herkesin oyu geçerli sayılıyor. Bizim oylama politikamız gereği. Şu öneri suistimali önler mi ya da normal kullanıcılara zorluk sağlar mı tartışmak gerekiyor. Vikipedide yaşanan zorlayıcı süreci bizim de yaşamamamız için bu öneri bence önemli. (not: ileride bu öneri seçilirse sayılar topluluk geliştikçe değişebilir. ya da hata görülürse tartışıp değiştirilebilir.)Duke ϡ»» ileti ^^ 07:52, 16 Eylül 2011 (UTC)

Öncelikle ufak bir düzeltme Türkçe vikiprojeler değil tüm Wikimedia vakfı projelerindeki toplam değişiklik sayısı 100'den fazla olması yeterli. İkinci olarak ben hizmetlilik güven oylamasına gerek olacağını düşünmüyorum önümüzdeki en az 10 yılda lazım olacağını pek sanmıyorum. Bir sorun çıkarsa metaya başvurmak bence yeterlidir kardeş projeler için. Proje birden atağa geçer aktif kullanıcı sayısı 100'ü geçer ihtiyaçlar vs. artarsa bence onu o zaman düşünmeliyiz.--Reality 12:01, 16 Eylül 2011 (UTC)
Ben deprem olacağını düşünmüyorum, şimdilik önlem almaya gerek yok. Olunca önlem alırız gibi olmuş biraz=) Şimdiden önlemimizi alalım ileride ortam gerilmesin. Ayrıca ben proje için umutluyum. Bu proje popüler olucaktır. Duke ϡ»» ileti ^^ 12:19, 16 Eylül 2011 (UTC)

Öneri[düzenle]

  • Hizmetlilik için herhangi bir denetleme mekanizması yok. Wikimedia Vakfı'da bu tür bir denetleme konusunda sorumluluk almıyor. Yani bazı hizmetlilerin birbirlerini destekleyerek topluluk üzerinde bir korku imparatorluğu kurması engellenebilecek bir durum değil ki isterseler fikir birliği süreçlerini de durdurabiliyorlar. Bu vaziyette hizmetlilik yetkilerinin 1 yıl veya 6 aylık bir süreyle verilmesini öneriyorum. Bu durumda hem aktiflikle ilgili sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Hem de topluluk kendiyle harmoni içerisindeki hizmetlilerle çalışacaktır. Aynı zamanda yeni kullanıcılar hizmetli olacak ve buraya olan hevesleri artacaktır. Ve hizmetli olanlarda bir mola verme ve yaralarını sarma imkanı bulacaktır. Yeniler her zaman farklı bir enerji getirir. Kısacası böyle bir uygulamayla hizmetlilik üzerindeki denetim tam manasıyla topluluğa geçecektir. Hizmetliler, bildiğiniz üzere seçimle geliyor. Ama denetleme yoksunluğu ve süresiz yetki onları seçimle gelen diktatörler konumuna sokuyor. Duke ϡ»» ileti ^^ 15:56, 1 Ocak 2012 (UTC)