Van'da 7.2 büyüklüğünde deprem

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

23 Ekim 2011, Pazar - Güncelleme: 24 Ekim 2011, Pazartesi

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Depremin bölgelere göre şiddetini gösteren harita

Türkiye'nin Van şehrinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde en az 264 kişi öldü, 1300'den fazla kişi yaralandı. Depremde pek çok binanın hasar gördüğü, ölü sayısının 1000'i bulabileceği bildiriliyor.

Amerikan Jeolojik Araştırma Dairesi (USGS) depremin şiddetini 7,2 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi ise başta depremin 6,6 Richter ölçeğinde olduğunu bildirdi, sonra 7,2 olarak düzeltti. Rasathane ayrıca ölü sayısının 1000'i bulabileceğini de söyledi. USGS'in PAGER adlı programı ise ölü sayısının 1000-10,000 aralığında olma olasılığını %32, 10,000-100,000 aralığında olma olasılığını ise yine %32 olarak hesapladı. Deprem Van şehir merkezinde IX (9) şiddetinde hissedildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay önce Van'da 10 binanın yıkıldığını, Erciş kasabasında ise 25 ile 30 arasında bina ve bir öğrenci yurdunun çöktüğünü açıkladı. Bir süre sonra ise Erciş'te elliden fazla binanın yıkılmış olduğu bildirildi. İlk belirlemelere göre en ağır hasarın meydana geldiği Erciş ölü sayısının en yüksek olduğu yer.

Anadolu Ajansı'na göre Van’da birçok bina yıkılırken çok sayıda artçı deprem kaydedildi. Şu ana kadar 300'den fazla artçı deprem meydana geldiği belirtiliyor. Deprem çevre illerde ve Irak'ta da hissedildi.

Televizyon görüntülerinde çöken binalar ve ezilmiş araçlar arasında halkın kazma küreklerle enkaz altında kalan kişileri kurtarmaya çalıştığı görüldü. Erciş belediye başkanı acil yardım çağrısı yaparken "çok sayıda ölü olduğunu" söyledi. Van Havalimanı aldığı hasar nedeniyle bir süre hava trafiğine kapalı kaldı, uçaklar bir süreliğine Erzurum'a yönlendirildi. Kızılay bölgeye yardım yapmaya başladı, 1000'den fazla çadır bölgeye gönderildi.

Aralarında Yunanistan, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri'nin de bulunduğu pek çok ülke Türkiye'ye yardım teklifinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Van'a gitmek üzere yola çıktı. Van'daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi de eğitime bir hafta ara verdiğini açıkladı.

Kaynaklar

Vikipedi 2011 Van depremi hakkında Vikipedi'de bilgi bulabilirsiniz.

Bu haberdeki bazı bilgiler NTV ve TRT Haber'in konuyla ilgili yayınlarından elde edilmiştir.