İçeriğe atla

Uzman Jandarma Okulu kapatılıyor

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

28 Aralık 2011, Çarşamba

Vikihaber Türkiye
Vikihaber Türkiye
Türkiye'den diğer haberler
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türkiye'nin konumu
Türk bayrağı
Türkiye bayrağı
Türkiye bayrağı
Uzman Jandarma III Kademeli Çavuş

Ankara ili Beytepe ilçesinde bulunan Uzman Jandarma Okulu kısa adıyla "JANU" kapatılıyor. 2012-2013 eğitim öğretim yılında da eğitime devam edecek olan Uzman Jandarmaların 1 yıl süreyle eğitim ve öğretim gördükleri Uzman Jandarma okulunda 2013 yılı itibariyle eğitim ve öğretim yapılmayacak.

Uzman Jandarma okuluna Jandarma Astsubay rütbesinde öğrenci alınması planlanıyor. Sınavları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Uzman Jandarma okulu için ÖSYM'nin her yıl planlanan sınav takviminde 2013 - 2014 eğitim yılı için yapılacak sınava 2012 yılı sınav takviminde yer verilmedi. İlk olarak 1967 yılında Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine alınmaya başlanılan Uzman Jandarmalar o yıllarda da çok fazla alınmamış ve daha sonra alımına ara verilmesinin ardından 1989 yılında değiştirilen 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu doğrultusunda günümüze kadar alınmaya başlanmıştı. En fazla 25.000 kontenjan tanınan Uzman Jandarmalar, şu anda Türkiye'nin dört bir yanında bulunan pek çok, Jandarma Karakolu, İlçe Jandarma, İl Jandarma ve 14 adet bulunan Jandarma Bölge Komutanlıkları ile Jandarma eğitim birliklerinde görev yapıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Genel Kurmay Başkanlığı personel sayısını açıklamış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli 24.700 Uzman Jandarma olduğunu açıklamıştı.

Uzman Jandarmalar Beytepe ilçesinde bulunan Uzman Jandarma okulunda Polis memurlarına verilen dallardaki tüm eğitimi alarak 1 yıl süreyle öğrencilik yapıyor ve daha sonra göreve başlıyorlardı. 6 ay görev başı eğitimi (stajyerlik) yapan Uzman Jandarmalar yapılan sınavın ardından Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununda Polis Memuruna tanınan tüm yetkiler ile görevlerine devam ediyorlardı. Jandarma Genel Komutanlığının da Avrupa Birliği uyum sürecinde değişikliklere tabi tutulacağının son zamanlarda medyaya yansıması, bu uygulama ile akıllarda Jandarmanın kapanacağının düşünülmesine yol açıyor. Konu hakkında Jandarma Genel Komutanlığının açıklama yapacağı da gelen bazı haberler arasında yer alıyor.

Kaynaklar

((İngilizce)) ösym "2012 Yılı Sınav Takvimi" osym.gov.tr, 26 Aralık 2011

Wikinews
Wikinews
Bu madde, Vikihaber üyeleri tarafından oluşturulan birinci-el habercilik içerir. Daha fazla ayrıntı için tartışma sayfasına bakın.