İçeriğe atla

Ukrayna ile Türkiye arasında vizeler kaldırıldı

Vikihaber, özgür haber kaynağı!

25 Ocak 2011, Salı


Türkiye, Ukrayna ile karşılıklı olarak vizeleri kaldırdı. Böylece Türkiye'ye vizesiz geçiş izni veren ülke sayısı 56'ya yükseldi. Başbakan Erdoğan, Ukrayna başbakanı Viktor Yanukoviç ile bir araya geldi. Erdoğan, 4 bakan ve 600 işadamıyla gitmişti. İki ülke karşılıklı olarak ekonomik alanda anlaşmalar imzaladı.

Ukrayna yönetimi, Türkiye'nin "Milli muharebe tankı üretimi projesi"ne talip oldu. Erdoğan, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasında Türk müteahhitleri için bölgede iş istedi. Ayrıca Türk yapımı uyduları Ukrayna yapımı füzelerin uzaya göndermesi hakkında da anlaşmaya varıldı. Nükleer enerji ve ulaştırma hakkında da iş birliği kararı çıktı.

İki ülkenin başbakanları, dostluk mesajları verdi. Erdoğan, "İlişkilerimizi stratejik ortaklık boyutuna çıkarılmasını hedefliyoruz" dedi. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması için de anlaşıldı. Vize muafiyeti, TBMM'nin onayından geçtikten sonra yürürlükte olacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ukrayna'dan çıkan malların Anadolu'ya taşınması esnasında feribot hizmetini karşılayacağını belirtti.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar olması hedefleniyor. Başbakan Erdoğan, bu konuda "Ekonomik kriz öncesi 2008’de 8 milyar doları yakaladık. 5 yıllık hedefimiz 20 milyar dolar olsun. Ondan sonraki 5 yıl için de 40 milyar doları hedefe koyalım" dedi. Ayrıca Türk inşaat sektörünün dünyada en büyük ikinci inşaat sektörü olduğunu vurguladı. Yanukoviç, vize kaldırılması konusunda "Vize konusunda bu mutabakat bizim ekonomi ve ticaretin gelişmesi temelinde duruyor" dedi. İki ülke arasındaki turizmin de artması bekleniyor.

Kaynaklar